szukaj  |   kontakt

Katarzyna Brzozowska - O miłości ani słowaDrużyna Wawrzyna - Jaki Pan taki kram - Postulat nr 13 (live)Jacek Gutry & Gut-muzyk - Szalona żona

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


PATRONATY
TROMBITA 2018

YAPA 2018

Moja Wolności 2018

NieBajka Łukasza Majewskiego

"Podróż"


strona główna » aktualności » 2013 » Zapowiedź koncertu promującego nową płytę Agaty Ślazyk "Nie daj się zjeść" i wywiad z artystką
Zapowiedź koncertu promującego nową płytę Agaty Ślazyk "Nie daj się zjeść"

Koncert promujący nowy album Agaty Ślazyk pt. NIE DAJ SIĘ ZJEŚĆ Odbędzie się w Krakowie, 1 grudnia 2013r o g.19:00 w Piwnicy pod Baranami więcej informacji: www.agataslazyk.pl

Rozmowa z Agatą o jej nowej płycie

Powszechnie się sądzi, że artysta musi być człowiekiem wrażliwym...

To z pewnością nie jest powszechne przekonanie. Utarło się raczej, za sprawą różnych programów telewizyjnych typu „każdy może być gwiazdą", że artysta musi być przebojowy, nastawiony na sukces. Niewiele osób oczekuje od artysty przede wszystkim wrażliwości. Dlatego czasem tak trudno wypromować artystów, dla których ta cecha osobowości to podstawa scenicznych działań. Dla mnie teza zawarta w pytaniu jest oczywista. Piotr Skrzynecki powiedział kiedyś, że artyści to nieśmiali ludzie. W pełni zgadzam się z tą opinią, bo sama jestem potwornie nieśmiała. Gdyby nie to, że słuchaczy uważam za przyjaciół nigdy nie odważyłabym się stanąć na scenie.

Twierdzisz, że jesteś nieśmiałą osobą. Skąd zatem odwaga aby wydać płytę tak głęboko osobistą wręcz intymną?

„Agata, to nie jest świat dla wrażliwych ludzi. Dorośnij wreszcie". Podobne słowa słyszę niemal każdego dnia. Nawet nie potrafię znaleźć sposobu, na wyrażenie tego, jak te życiowe nauki i związana z nimi postawa mnie przerażają. Dla mnie - przeczą człowieczeństwu. Przeczą wszystkiemu, w co wierzę i czym kieruję się w życiu. Wydaje mi się, że cały album to moja emocjonalna obrona przed tymi słowami i zarazem próba chronienia ludzkiej wrażliwości. Ci, którzy posługują się wrażliwością w relacjach z innymi ludźmi, mam nadzieję, odnajdą tam wiele siły i wsparcia dla swojej postawy. Chciałabym aby ta płyta pomogła rozwiać wątpliwości tym, którzy nie są pewni, że wrażliwość jest ich sprzymierzeńcem. I jeszcze byłoby cudownie, gdyby piosenki zamknięte na płycie, stały się zarzewiem niepokoju dla tych, którzy uważają, że wrażliwość utrudnia życie i skuteczne działanie.

Powyższy cytat miał otwierać ten album, od niego miała się rozpocząć pierwsza piosenka zatytułowana „Nie chcę dojrzeć". Bo nie chcę dojrzeć, jeśli dojrzałość jest rozumiana jako brak wrażliwości. Nie chcę dojrzeć, jeśli dojrzałość to zgoda na pozbycie się uczuć. W ostatecznej wersji płyty nie pojawiły się te zdania, bo doszłam do wniosku, że piosenki nie lubią tego rodzaju dosłowności. Wierzę jednak, że wrażliwi ludzie nie potraktują tej piosenki jako tęsknoty za dzieciństwem, lecz zgodnie z jej prawdziwym przekazem.

Jak Twój autorski album ma się do miejsca, w którym śpiewasz na co dzień czyli Piwnicy pod Baranami?

Znam wiele osób, które od lat przychodzą do Piwnicy i kojarzy im się ona jedynie z intelektualizmem i kreacją. Tego akurat na mojej płycie nie ma. Na szczęście od lat w Piwnicy istnieje również enklawa dla osobistej liryki. Tam, jak myślę, znajduje się bezpieczna przystań dla moich piosenek.

Skąd tytuł „Nie daj się zjeść"?

Życie jest piękne przez to, że jest tak bardzo nieprzewidywalne. Jednak nieprzewidywalność niesie ze sobą wiele zagrożeń. Tylko od nas zależy czy nieprzewidywalność ubierzemy w pozytywne emocje związane z ciekawością przyszłości czy z lękiem przed nieznanym. Właśnie w piosence, która dała tytuł płycie staram się przekonać o korzyściach płynących z „zamiany strachu na ciekawość niepewnych dróg". Jedna z koleżanek stwierdziła, że rzeczywistość opisywana przeze mnie nie jest zbyt przyjazna. Zgadzam się, że moje teksty to opis zmagań z wątpliwościami, lękami i egzystencjalnymi zagrożeniami. Bierze się to stąd, że odbieram otaczający mnie świat bardzo intensywnie, a relacje z ludźmi bywają dla mnie bardzo wypalające. Chyba mogłabym powiedzieć o pewnego rodzaju „kruchości" w codziennym życiu. Jednak w piosenkach dzielę się już oswojonymi skrawkami świata. Starałam się, żeby każdy z tych tekstów niósł ze sobą jakieś światło, pozytyw. Żebyśmy się nie bali. Ze strachu człowiek krzywdzi siebie i innych. To co robię, robię z nadzieją, że dzięki temu ginie jakaś cząstka strachu i może przez to także bólu i zła. Świat staje się bardziej przyjazny.

Dla kogo przeznaczona jest ta płyta?

Czasem rozmawiam z osobami zajmującymi się na co dzień marketingiem. Zadają mi zawsze to pytanie. Przyznaję, że w reakcji na moje słowa nieomal rwą włosy z głowy i załamują ręce. A ja mówię po prostu: nie wiem! Ta moja odpowiedź nie zgadza się z żadną ogólnie przyjętą filozofią rynku, która zakłada określenie "targetu" i strategii reklamy i sprzedaży. Piosenki pisałam nie "dla kogoś" tylko z wewnętrznej potrzeby podzielenia się osobistym doświadczeniem. Nie jestem w stanie określić czy odbiorcą będzie przedstawiciel klasy średniej o określonych dochodach, robotnik, student, kobieta w wieku... itp. Te piosenki cały czas szukają swojej publiczności a ja staram się im pomagać jak najlepiej potrafię.

Chyba dobrze pomagasz bo piosenka „Znów za długo spałam" utrzymywała się przez trzy tygodnie na pierwszym miejscu alternatywnej listy przebojów Radia Kraków, a ostatnio kolejny Twój utwór znalazł się na jej szczycie.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy na nie głosowali. To wspaniałe uczucie dowiedzieć się, że dla kogoś te piosenki są ważne.