szukaj  |   kontakt

Łukasz Jakubowski - Pola w złocieKamila Kraus - BrajlemPrzemysław Bogusz - Ostatnia korespondencja

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2008 » Zajazd Bardów 2008 - dzień drugi
Zajazd Bardów 2008 - Wigry 1-2 lutego 2008 r. - dzień drugi cd.

O czym śpiewa Marek Król ?

Marek KrólJak przystało na dobrego Barda .... Śpiewa głównie o niej, o sobie, o nas, o otaczającym nas świecie. Czyli o tym co dotyczy nas wszystkich. Może w tym tkwi przyczyna takiej lekkości w trafianiu wprost do serc słuchaczy.

O czym Marek śpiewał na Zajeździe Bardów? Śpiewał o "Czasie", że przemija. Śpiewał o "Niej", że była. Śpiewał o "Nim", o jego życiu. Śpiewał o życiu, że za krótkie. O aniołach i raju, że ich chyba nie ma. Śpiewał też o sobie ...

"Kim Ja jestem powiedz Panie
Jednym słowem czy też zdaniem
Może prostym, zwykłym gestem
Kim Ja jestem ?

Jedną chwilą co przemija
Jak westchnieniem
Może czyimś przeznaczeniem ? (...)"

Nie pominął też tego, co w życiu najważniejsze czyli ... "szczęścia"

"Gdzie Cię szukać mam ?
W gwiazdach, czy obłokach
Za wysoko jest
Bym mógł Cię dostać

Gdzie Cię szukać mam ?
Pod kamieniem już sprawdzałem
Ale nie ma Cię
Zapłakałem ...

Ptaki z drzewa znów milczą
Polna mysz też nic mi nie powie
Ludzi pytałem, lecz oni jak w zmowie ...
Nikt nie podpowie ... Gdzie Cię szukać ?

(...)

A może to tylko jest moje złudzenie,
że istniejesz ...
Szczęście moje! "

Na koniec swojego recitalu Marek zagrał piosenkę Epitafium dla Boba Dylana Jacka Kaczmarskiego po której nastąpiła krótka przerwa, związana z przeorganizowaniem sceny dla kolejnego wykonawcy którym był Piotr Bukartyk.

Piotr BukartykPiotr Bukartyk to twórca, którego nikomu kto interesuje się piosenką (literacką) przedstawiać nie trzeba. Swoim zwyczajem, próbuję sobie przypomnieć kiedy pierwszy raz go usłyszałem ;-) Było to na tyle dawno, że dokładnie  nie pamiętam, ale raczej początek lat 90-tych. Za to na pewno pamiętam miejsce. Otóż był to SMAK w Myśliborzu, gdzie przez kilka lat Bukartyk był konferansjerem ale wieczorami grał też recitale. Wówczas to pierwszy raz słyszałem "Rudą" albo "Dokąd się wybierasz" w wersjach jeszcze "kanonicznych" czyli na głos i gitarę.

Krzysztof KawałkoKoncert w Wigrach atmosferą bardziej przypominał spotkanie w małym gronie, podczas którego ktoś bierze gitarę, zaczyna grać i śpiewać piosenki. Wiadomo Bukartyk do małomównych osób nie należy, raczej do bardzo rozgadanych ;-) Snuł więc snuł swoją opowieść o życiu, co chwilę przetykając, ilustrując ją piosenką. Częściej była to wesoła pioseneczka niż smutna. Poważnych piosenek Piotr w swoim repertuarze nie ma. Ma za to piosenki refleksyjne. Jego twórczość cechuje lekkość i swoista trafność obserwacji.
A, że "chłop" już w życiu sporo widział to i piosenek się nazbierało ... Tak na półtorej godziny w tym przypadku. Myślę jednak, że dał by radę dłużej. W koncercie nie przeszkodziła nawet zerwana struna, którą notabene bardzo sprawnie wymienił bardzo czujnie akompaniujący Piotrowi na gitarze akustycznej Krzysztof Kawałko.

Na koncercie

Na pierwszy ogień poszła wspomniana przez ze mnie wyżej piosenka "Dokąd się wybierasz", zapowiedziana mniej więcej tak:
Piotr Bukartyk 1268"(...) Zaczniemy od piosenki starej, jak już mówiłem. Napisałem ją sobie kiedyś w prezencie na urodziny na wypadek gdyby wszyscy inni zapomnieli. (...) Piosenka dedykowana sobie i innym "grajkom" którzy usiłują utrzymać się przy życiu, co nie jest w naszym prężnie rozwijającym się mocarstwie wcale takie łatwe. Dokąd się wybierasz nazywa się ta piosenka i Ja na to pytanie zawarte w tytule w dalszym ciągu poszukuję odpowiedzi (...)"
Jednym słowem ... cały Bukartyk. Dowcipnie i na temat ;-))

Opublikowany: 2008-06-12 22:23:48
Strony:
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5,46