szukaj  |   kontakt

Przemysław Bogusz - Piosenka o Doktorze ...
Anita Rożek - Syzyf
Szymon Zychowicz - Boże, który wiesz

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


PATRONATY
TROMBITA 2018

YAPA 2018

Moja Wolności 2018

NieBajka Łukasza Majewskiego

"Podróż"


YAPA 2018

Od ponad 43 lat Yapa jest jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie piosenki studenckiej, folkowej i poetyckiej. Jest to nie tylko największy taki festiwal w Polsce, ale również jest najstarszym festiwalem organizowanym w Łodzi, niemal bez przerwy od 1974 roku.

Co roku spotyka się na nim prawie 2 tysiące osób, 5 razy więcej zasiada przed komputerami i radioodbiornikami, żeby śledzić i słuchać transmisji koncertów na żywo. Połowa naszych widzów to goście spoza Łodzi, którzy przyjeżdżają na Yapę nie tylko słuchać muzyki, ale również, wspólnie z artystami występującymi na scenie, grać i śpiewać. Bo Yapa to przede wszystkim spotkania i niepowtarzalna atmosfera, dla których muzyka to swego rodzaju tło. Dla wszystkich Yapowiczów 16 lutego ruszyła elektroniczna sprzedaż karnetów na YAPĘ oraz rezerwacja noclegów. Karnety w fizycznej sprzedaży będą dostępne od 26 lutego więc spokojnie każdy zdąży je nabyć przed YAPĄ oraz na samym przeglądzie.

W tym roku na łódzkiej scenie zaprezentuje się blisko 40 zespołów, których będzie można wysłuchać podczas 4 koncertów. Sobotni koncert wieczorny, gromadzący tradycyjnie najszerszą publikę, zapowiada się wyjątkowo. Dla yapowej publiczności, do Łodzi, postanowiły wrócić legendy piosenki turystycznej. Jedną z najbardziej wyczekiwanych postaci jest Paweł Orkisz – wspaniały interpretator twórczości Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy, czy Leonarda Cohena. Orkisz jest również autorem i kompozytorem niezliczonych przebojów, które na stałe zagościły w turystycznych i żeglarskich śpiewnikach. Kolejnym zaskakującym powrotem będzie występ toruńskiej toruńskiej grupy Wszystkiego Najlepszego, która w Łodzi debiutowała w 1988 roku. Gratką dla młodszej widowni będzie koncert formacji na wpół kabaretowej, czyli Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn (SMKKPM), znanej między innymi z występów na Mazurskiej Nocy Kabaretowej, czy przeglądzie PAKA. „Sekcja” zajęła 1 na Yapie w 2014 roku. Warto również zwrócić na występ Michała Łanuszki, który nie prezentował się jeszcze na łódzkiej scenie. Jego twórczość to poezja śpiewana z górnej półki. Debiutował 16 lat temu, wydał 5 płyt, w tym jedną z piosenkami Cohena w nowych polskich tłumaczeniach. Na Yapie swoje 15 lecie obchodzić będzie zespół Cisza Jak Ta, który to właśnie w Łodzi stawiał swoje pierwsze kroki. Teraz ich koncerty można liczyć w setkach, a na koncie mają 8 albumów. Wśród yapowych artystów znajdą się również takie zespoły jak Nijak, Oreada, czy łódzka grupa Zakaz Wyprzedzania. Yapa nie zapomina też o miłośnikach piosenki żeglarskiej – w piątek wystąp zespół Formacja, rodem z Gdańska.

Yapa to także miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Zgłoszenia organizatorzy przyjmują do 1 marca.

Więcej informacji, w tym także program, znajdziecie na stronie przeglądu.