szukaj  |   kontakt

Jacek Kadis - Piosenka do lustraAgata Gałach - Jak kamieńJerzy Dziedziczak - Pamięci innych poświęcam

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej - YAPA 2008 cd.

Dzieci YAPY 2008YAPA ma genialną publiczność, o pełnym przekroju od niemowlaków do osób starszych i psów (nie tylko przewodników). Publiczność, która żywo reaguje na to co dzieje się na scenie. Publiczność licznie przychodzącą na wszystkie koncerty, również konkursowe. Nigdzie nie spotkałem tak wypełnionej sali na koncertach konkursowych jak tu w Łodzi... Na koncertach wg. moich szacunków pojawiało się zawsze od kilkuset do tysiąca osób, pomimo, że wszystkie koncerty są płatne, ale cena karnetu jest bardzo przystępna nawet dla kieszeni studenckiej (w tym roku karnet na wszystkie koncerty kosztował 20 zł).

Do czego zmierzam?

YAPA 2008Myślę, że YAPA może stać się najlepszym przeglądem piosenki studenckiej w naszym kraju. W zasięgu ręki ma wszystkie atrybuty konieczne aby tak się stało. Na chwilę obecną pełna nazwa brzmi: "Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej", czyli YAPA teraz jest i studencka i turystyczna, więc wg. mnie wystarczy podzielić konkurs na dwie kategorie: turystyczną i ogólną (studencką?), co tak de facto byłoby tylko odzwierciedleniem aktualnego stanu, bo w konkursie dostrzegalna jest zdecydowana przewaga piosenek "niekoniecznie turystycznych" o czym wspomniał Andrzej Koczewski podczas odczytania tegorocznego werdyktu. Taki podział konkursu na dwie kategorie ułatwiłby też zadanie Jury, bo aktualnie jest tak, że do grona laureatów czasem nie wchodzą bardzo wartościowi twórcy/wykonawcy tylko dlatego, że są mniej turystyczni od innych. Jest jeszcze aspekt geograficzny... Łódź jest miastem, które jest niemalże w samym centrum Polski, zatem wszystkim zainteresowanym jest tu względnie blisko dojechać, mam na myśli i uczestników i słuchaczy, a to nie jest bez znaczenia, bo znam przypadki, że zespoły rezygnowały z udziału w konkursie tylko dlatego, że trzeba było przebyć drogę znad morza aż pod Tatry, co logistycznie dla dużego zespołu może nie być łatwe.

Słowo na koniec

Marek Sobieraj i Bartek ZgorzelskiNie wiem czy YAPA będzie głównym konkursem studenckim
o ogólnopolskim zasięgu, wszystko zależy od organizatorów czy podejmą to wyzwanie. Czy będzie kolejny etap rozwoju YAPY? Czas pokaże. Tak czy inaczej ja jej (YAPIE) tego życzę, bo aktualnie brakuje prawdziwie ogólnopolskiej studenckiej sceny, są tylko miejsca studenckie z nazwy, gdzie konkurs jest tylko dodatkiem, aby móc utrzymać w nazwie studencki, gdzie najważniejsi są 'krewni i znajomi królika', żeby mogli się pokazać, albo festiwale o zasięgu raczej regionalnym.

Opublikowany: 2008-04-08 21:00:00
Strony:
Oceń artykuł
Średnia ocena: 4,50