szukaj  |   kontakt

Jerzy Dziedziczak - Pamięci innych poświęcamSzymon Zychowicz - Ostatni razAgata Gałach - Jak kamień

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.

Wywiady:

strona główna » wywiady » Wywiad z Jarosławem Jarem Chojnackim (2009)
Wywiad z Jarosławem Jarem Chojnackim - rozmawia Piotr Szauer - cd.
Słyszałem, że miejsce, w którym pan mieszka jest bardzo urokliwe i stara się je pan rozsławiać wszędzie, gdzie tylko się pan pojawi...

Ta moja wioseczka jest nie tylko piękna i urokliwa, ale mieszkają w niej też dobrzy ludzie... Niesie to za sobą pewien ładunek energii i emocji. Jestem bardzo związany z przyrodą. Pochodzę z dużego miasta i dlatego niezmiernie doceniam wartości przyrody i tej przestrzeni. Bo przecież Mazury to taki region, w którym ludności jest znacznie mniej niż w innych częściach kraju. I jakoś tak realizuję się artystycznie od nieco innej strony. Może tracę przez to kontakt ze środowiskiem artystycznym, które przede wszystkim funkcjonuje w dużych miastach. Ale sztuka to nie wszystko - jest jeszcze życie, codzienność... I to jest ważne!

Swoją wioseczkę próbuje pan również uwiecznić dla potomnych, fotografując ją...

To prawda... Oprócz muzykowania i śpiewania - bo jestem przede wszystkim pieśniarzem a trudno nazwać mnie muzykiem czy kompozytorem - moją drugą pasją jest fotografowanie. Fotografuję prawie wszystko. Zmieniłem ostatnio styl fotografowania - już nie analogowo na slajdach a techniką cyfrową... Niestety świat idzie do przodu i ja też muszę... Więc tych możliwości fotografowania jest mnóstwo.

Wróćmy do tematów muzycznych. Jan Poprawa nazywa artystę Jarosława Jara Chojnackiego „prawdziwym fenomenem wokalnym i wybitnym interpretatorem piosenki literackiej". Chciałbym zapytać właśnie o to: dlaczego interpretuje pan wiersze zamiast śpiewać własne piosenki?

Po pierwsze - mój umysł jest ograniczony w kwestii tworzenia tekstów. Po prostu nie posiadam tej umiejętności, choć często jestem mylony z bardem. Ja nie jestem bardem! Natomiast tak wiele jest pięknych tekstów i wierszy, że specjalizuję się przede wszystkim w dobieraniu do nich muzyki. Często są to wiersze, które w ogóle nie nadają się do tego, żeby je śpiewać. I na tym polega trudność i pewnego rodzaju sztuka! Sądzę, że wynika to z jakichś moich predyspozycji psychicznych. Często śpiewam również piosenki, które już istnieją. I kiedy słyszę taką piosenkę to myślę sobie: ja mógłbym to zrobić lepiej, ożywić ją! Podobnie jest z wierszem. Wiersz, który funkcjonuje w postaci zapisu na papierze, może ożyć dzięki temu, że stworzę do niego muzykę i odpowiednio go zinterpretuję - wydobędę na światło dzienne wszystkie ważne elementy w nim zawarte! I niektóre wiersze tylko dzięki temu funkcjonują...

W jaki sposób wobec tego wybiera pan wiersze, które później we wspomniany sposób ożywają?

To trochę intymna sprawa... Jeśli nagle odkrywam jakiś wiersz, czytam go i rozumiem, po części staję się jego współautorem i identyfikuję się z tą treścią - wtedy ten wiersz jest już mój i zaczyna funkcjonować w zupełnie innej przestrzeni! Stąd niektórzy poeci - szczególnie ci żyjący, którzy jeszcze mają coś do powiedzenia - nie do końca zgadzają się na to, by śpiewać ich wiersze. Jest na przykład wybitny poeta Krzysztof Karasek, który nie jest specjalnie zadowolony z tego, że ktoś śpiewa jego wiersze. Ja jednak śpiewam jeden jego utwór, o czym on wie i nawet zgodził się, by ta moja piosenka znalazła się w jednym z dokumentalnych filmów poświęconych jego życiu i twórczości.

Opublikowany: 2009-10-09 11:30:00
Strony:
notka o autorze...
Piotr Szauer - śpiewający autor, dziennikarz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie. Więcej o autorze: www.szauer.blog.onet.pl
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 3,83
Komentarze