szukaj  |   kontakt

Agata Gałach - Drzwi wpółuchyloneMATEUSZ RULSKI - Bądź sobąApolinary POlek - Kołysanka dla Nieznajowej

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2010 » Wiersze z szuflady 2010
Wiersze z szuflady - Studencka wiosna - Poznań 20 IV 2010
20 kwietnia - pierwszego dnia Studenckiej Wiosny – odbył się wieczór poetycki „Wiersze z Szuflady” w poznańskim klubie Bunuba Cafe. Cieszył się on ogromną popularnością. Choć o poezji niewiele się mówi, to jednak wiele osób chce jej słuchać i się nią dzielić.
Anna Makowska | 
 Poezja pojawia się tam, gdzie trudno coś wyrazić prozą. Dodatkowo pomaga w tym muzyka. Jako pierwsi wystąpili uczestnicy Konkursu „Złota Struna”. Pokazali na jak wiele sposobów można śpiewać poezję. Posłuchać mogliśmy zarówno wolniejszych, nostalgicznych utworów przy dźwiękach harfy, jak też porywających i żywiołowych, akompaniowanych gitarą. Konkurs wygrała Paulina Zech, studentka kulturoznawstwa, która zabrała nas w podróż „Ekspresem” Jana Brzechwy. Tytuł utworu doskonale odzwierciedla dynamikę wykonania oraz temperament wykonawczyni. Interpretacja ta podobała się tak bardzo, że dostała również nagrodę publiczności. Wygrana pozwoli Paulinie wziąć udział w Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej Bazuna bez wstępnych kwalifikacji. Wyróżnienie trafiło do Magdaleny Kownackiej za piękną interpretację „Naszych dróg” Jonasza Kofty. Magda kończy właśnie psychologię i chce przekazać ludziom, by nie poddawali się, choć życie na świecie nie jest prostą drogą. Kolejnym wyróżnionym jest Michał Zator z własnym utworem „I have sailed the wildest ocean” inspirowanym muzyką celtycką, opowiadającym o drodze, tęsknocie i podróży.

W drugiej części konkursowej finaliści „Złotej Stalówki” zaprezentowali nam swoje wiersze i lirycznie opowiedzieli o swoich wspomnieniach, fascynacjach, poglądach oraz marzeniach. Romantyczne wyznania przeplatały się z żartobliwym tonem, erotyki z pytaniami egzystencjalnymi. Studenci wykazali się dużą kreatywnością oraz wrażliwością poetycką.  Zwyciężyła Katarzyna Wiśniewska z Krakowa z wierszem „Całkiem niezła sztuka kamuflażu”. Jak mówi o sobie, jest selektywnie sympatyczna, aspołecznie towarzyska i abstrakcyjnie racjonalna. Ze świąt obchodzi tylko Tłusty Czwartek i nie może się powstrzymać od nieużywania metafor. Jak widać, nie powinna! Wyróżnienia zdobyły Agnieszka Dul („Kręgosłup nierówności”), która pisze, by zatrzymać szaleńczo zmieniające się obrazy oraz Ewa Nowak („Spektakl zaspokojenia”), podobno niedopasowana do rzeczywistości. Tym razem na pewno wyszło jej to na dobre.

Studencką twórczość oceniało profesjonalne jury w składzie: Przemysław Czapliński - krytyk literacki, profesor literatury współczesnej, UAM; Emilia Kledzik – doktorantka filologii polskiej; Grzegorz Tomczak – poeta, kompozytor, jedna z bardziej znanych postaci polskiej piosenki literackiej; Łukasz Nowak – wokalista zespołu Caryna; Radosław Szczygieł – student MISH, wiceprzewodniczący i reprezentant NZS UAM.

Wszystkie utwory zostały bardzo ciepło przyjęte, o czym świadczyły entuzjastyczne reakcje publiczności. Po wręczeniu nagród, na zakończenie, piosenki poetyckie zagrała kapela Caryna. Zespół wzbudził sympatię widzów, którzy kołysali się w takt muzyki do późnego wieczora. Obecność tak tłumnie przybyłych gości świadczy o popularności poezji. Na szczęście studenckie życie jest bardzo inspirujące! Już teraz NZS UAM zaprasza na przyszłoroczną edycję wieczoru „Wiersze z Szuflady” podczas Festiwalu Studenckiej Wiosny.
Opublikowany: 2010-04-26 14:28:13
Wiersze z szuflady - Studencka wiosna - Poznań 20 IV 2010
Oceń ten artykuł
Komentarze
Autor*:
Treść*:
e-mail:
Proszę przepisać poniższy kod z obrazka*: