szukaj  |   kontakt

DGZZ - Błędnik [2011]Robert Mazurkiewicz - Przed podróżąSzymon Zychowicz - Schron

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » Koncert galowy OPPA 2009
Koncert galowy 27. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2009 - Warszawa 27 XI 2009
Jestem 30-letnią fanką festiwalu OPPA od lat. Festiwal ten w pewien sposób wyznacza mi czas... Można by śmiało powiedzieć, że jestem zakochana i czekam na każde z 'nim' spotkanie z rozpalonymi policzkami i 'motylkami' w brzuchu. Piosenka autorska jest dla mnie najciekawszą formą opowieści o życiu człowieka, o osobistych rozterkach, doświadczeniach, przemyśleniach... Niekiedy nabiera form kabaretowych, co w wykonaniu np. Jacka Gutrego, czy zeszłorocznego finalisty OPPA Mateusza Rulskiego jest wyśmienitą ucztą dla zwolenników tego typu przesłania.
Eliza Kalińska | 
Agata ZakrzewskaW tym roku koncert miał wyjątkowy charakter. Poświęcony był twórczości i osobie kogoś wyjątkowego. Mężczyzny, który gdyby żył, można by śmiało prorokować mu sławę Wysockiego, czy Okudżawy... Tomek Opoka, lat 28. Poeta, bard, żeglarz, naukowiec, przyjaciel wielu ludzi, ale przede wszystkim człowiek przez duże „C”. Zmarł 25 lat temu. Pozostawił po sobie piękne ballady i wiersze. Na pewno by chciał, żebyśmy dzięki jego spuściźnie stawali się wrażliwsi, lepsi... Jakże mocno utkwiła mi w pamięci najsłynniejsza ballada Tomka o mewach, ptakach, których obraz jako ostatni zatrzymał się już na zawsze pod jego powiekami...Ten wyjątkowy utwór, którym zdobył niegdyś rozgłos wspominany bard, zaśpiewała niewidoma jak on Agata Zakrzewska, dziewczyna o niezwykłej wrażliwości i silnej barwie głosu. Gdyby Tomek usłyszał jej wykonanie z pewnością by się wzruszył. Dlaczego świat nam odbiera takich ludzi? Co na tym zyskuje ten, kto go teraz „u siebie” ma...?

Johan MeijerOgromnym przeżyciem był występ najlepszego przyjaciela Tomka z tamtych lat, holenderskiego barda Johana Meijera. Zaśpiewał utwory, które się najbardziej z Tomkiem kojarzą. Ciekawy człowiek, jeden z tych co ma „duszę na ramieniu”. Miał w sobie coś co w pewien niezrozumiały sposób nakreślało obraz Tomka... Wśród niewidomych śpiewających poezję i opowieści o morzu artystów nie mogło zabraknąć znanego chyba każdemu Romana Roczenia. Człowieka, którego los nie oszczędza. Gdy wychodzi na scenę i uśmiecha się do publiczności, każdego przeszywa jakiś niecodzienny dreszcz... Uwielbiam chwile, kiedy nabieram świadomości tego co w życiu jest naprawdę ważne. Pamięć Tomka Opoki uczciła także szantowa grupa EKT Gdynia, jakże bliska Tomkowi... Wyznam szczerze, że zadziwił mnie w tym roku prezes stowarzyszenia OPPA, Pan Piotr Bakal. Utwory, które zaprezentował na koncercie wydały mi się dużo bliższe sercu niż dotychczasowa jego twórczość. Grzechem byłoby pominąć ekscentryczny zespół Banana Boat, który wykonał żeglarskie ballady bez użycia instrumentów, akompaniując sobie modulacją własnych głosów. Polecam, robi wrażenie!
Opublikowany: 2010-01-12 16:10:00
Strony:
notka o autorze...
Eliza Kalińska - zakochana w poezji od dziecinnych lat, sama także pisze, najczęściej dla ukochanego... Poezja jest dla niej wentylem na rzeczywistość. Uczy się od niej wrażliwości, uczy się przede wszystkim kochać... Z zawodu jest biologiem, aczkolwiek marny z niej naukowiec - woli patrzeć na świat zmysłami aniżeli szkiełkiem i okiem...

Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 3,89
Komentarze