szukaj  |   kontakt

Włodek Mazoń i Vis a Vis - Babie lato
Qsz - Wiem że
Jacek Gutry - Ślimak Janusz

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2007 » Kaczmarski klasycznie i rockowo
Kaczmarski klasycznie i rockowo

Część fanów JK uzna to zapewne za świętokradztwo – jak można wrzucać do jednego worka i omawiać razem dwa tak różne projekty. A jednak program "Raj" w wykonaniu Bończyka, Czyżykiewicza i Tabęckiego oraz płytę "Autor" zespołu Strachy Na Lachy łączy coś więcej, niż powrót do twórczości najwybitniejszego polskiego śpiewającego poety.

Przemysław Bogusz | 

Do czasu kiedy w klubie Riviera - Hadrian Filip Tabecki Miroslaw Czyzykiewicz Jacek BonczukRemont usłyszałem po raz pierwszy "Wojnę postu z karnawałem", byłem przekonany, że to program "Raj" pozostanie najważniejszą dla mnie uniwersalną opowieścią o człowieku, jego naturze, wyborach przed jakimi staje. Opowieścią opartą na znanych od wieków motywach biblijnych, a jednocześnie przedstawioną w sposób całkowicie współczesny. Wreszcie opowieścią niezwykle spójną, w której warstwa tekstowa, muzyczna i wykonawcza tworzą nierozerwalną całość. Mam przed sobą wydany 17 lat temu śpiewnik Pomatonu, na którego okładce Jacek Kaczmarski, autor większości tekstów do "Raju" tak opowiada
o programie:

"Myśl przewodnia to mechanizm przechodzenia kategorii dobra i zła uznawanych przez jednostkę w obszar działań społecznych, ogólnoludzkich. Moralny wymiar buntu, wiara jako obrona przed racjonalną rezygnacją, wybór wobec groźby zagłady. Pointa ("Powrót") wskazywała na konieczność szukania odpowiedzi w samym sobie, na skrajnie indywidualną odpowiedzialność każdego z nas wobec ludzi i przeznaczenia".

W cytowanym w śpiewniku fragmencie wywiadu dla czasopisma "Przekaz" (z kwietnia
1987 r.) Kaczmarski uznaje "Raj" za najlepszy z programów Tria (było to bowiem wspólne dzieło JK, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego, artyści wykorzystali też wiersze Zbigniewa Herberta). W wydanym osiem lat później "Pożegnaniu barda", wywiadzie-rzece, jakiego poeta udzielił Grażynie Preder, współautor "Raju" wyraża się o swoim dziele dość krytycznie. Ocenia je jako "zbyt jednostronną próbę wykorzystania wątków biblijnych do ukazania współczesności", choć podkreśla świeżość spojrzenia, płynącą z "młodzieńczej naiwności".

Opublikowany: 2007-12-20 05:40:00
Strony:
notka o autorze ...

Przemysław Bogusz - z zawodu dziennikarz, z zamiłowania autor tekstów, kompozytor
i wykonawca. Uczestnik i laureat wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali.
Więcej o autorze znajdziesz na stronie: www.przemekbogusz.republika.pl