szukaj  |   kontakt

Gabriela Lencka - Niegramatyczne RozmowyDrużyna Wawrzyna - A tam jest nieboSławek Błęcki - Ballada uliczna

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


PATRONATY
TROMBITA 2018

YAPA 2018

Moja Wolności 2018

NieBajka Łukasza Majewskiego

"Podróż"


strona główna » aktualności » 2017 » Strojne w biel 2017
Strojne w biel 2017

„Strojne w biel” – to wydarzenie kulturalne jeszcze młode; którego pierwsza edycja odbyła się w styczniu 2012 r. Naszą publiczność pragniemy spotykać rokrocznie zarówno podczas organizowanego zimą Przeglądu, jak i trwającego cały rok cyklu koncertów pod wspólnym tytułem „Lubelskie Spotkania z Bazuną”.

„Strojne w biel” jako nazwa naszego festiwalu to cytat z wiersza wybitnego lubelskiego poety doby międzywojnia Józefa Czechowicza. Sięgając do najlepszych wzorów pragniemy z jednej strony określić poziom imprezy zaś z drugiej zaznaczyć jej związki z Lublinem.

Nie bez powodu podtytuł festiwalu to „Zima z Bazuną” – nasz Przegląd ma honor wywodzić się od na najstarszego polskiego festiwalu piosenki autorskiej Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

Celem organizatorów jest przybliżenie mieszkańcom Lubelszczyzny gatunków muzycznych kręgu tzw. Krainy Łagodności – piosenki autorskiej oraz turystycznej, poezji śpiewanej a także muzyki i twórców związanych z regionem lubelskim.

W doborze repertuaru nie ograniczamy się wyłącznie do polskich autorów. Sięgamy do twórczości Wielkich Bardów - Okudżawy, Kryla, Cohena…

Prócz koncertów w ramach każdej edycji Przeglądu ma miejsce „Spotkanie z Poetą”, czyli wieczór autorski lub też rozmowa krytyków literackich. Odbywa się również Konkurs Piosenki, Turniej Jednego Wiersza oraz (od 6 edycji) Konkurs Fotograficzny.

Wydarzeniu towarzyszą okolicznościowe wystawy (malarstwo, fotografia itp.), warsztaty (rękodzieła, bajkotworzenia, haiku) oraz ekspozycje.

Pomimo, że wydarzeń kulturalnych odbywa się w Lublinie nie mało, to jednak po gatunek, który chcemy poprzez nasz festiwal popularyzować sięga się rzadko. Na terenie Polski imprez prezentujących szeroko rozumianą poezję śpiewaną jest bardzo wiele lecz Lubelskie na tym tle stanowi swego rodzaju niszę. Mamy nadzieję, że „Strojne w biel” przyczyni się do zmiany tego stanu rzeczy, zdobywając serca zarówno lubelskiej, jak i ogólnopolskiej publiczności oraz dobrze rozpoznawalne miejsce na festiwalowej mapie kraju.

Dodatkowym atutem ku temu jest czas, w którym Przegląd się odbywa – obecnie „Strojne w biel” jest pierwszą imprezą z gatunku w roku kalendarzowym.

Zimowa pora, wbrew pozorom, przyciąga miłośników turystyki i poezji, nie mogących doczekać się „sezonu”, czasu wędrówek i piosenek nuconych na szlakach.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.