szukaj  |   kontakt

Jacek Gutry - Piosenka o samej rzeczyJerzy Dziedziczak - Pamięci innych poświęcamDominika Barabas - Cień

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


XXXIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki „SMAK” 2011

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki „Smak” im. Jonasza Kofty odbyło się w tym roku w Myśliborzu już po raz 33. Wybrałam się tam, zachęcona przez kolegów, którzy bywali na Spotkaniach w poprzednich latach i opowiadali mi o twórczej atmosferze tego festiwalu. Myślibórz leży na zachodnim krańcu Polski, więc długo się tam jedzie.

Katarzyna Brzozowska | 

Na początek należy się uznanie dla Myśliborskiego Ośrodka Kultury za bardzo dobrą organizację, miłą atmosferę i promocję w mieście – rzadko się bowiem zdarza, by w okolicznych witrynach sklepowych wisiały imienne programy przesłuchań konkursowych. (nigdy przedtem czegoś takiego nie widziałam!). Bardzo nas to, pozytywnie oczywiście, zaskoczyło.

W tym roku Szczebel do Kariery dla najlepszego wykonawcy otrzymała Agata Kusek z Mielca, znana już bywalcom festiwali jako świetna wokalistka i interpretatorka. Agata od niedawna pisze autorskie piosenki, przygrywając sobie jedynie na skrzypcach - i choć mogłoby się wydawać, że ten instrument nie sprawdzi się w tej roli, to muszę przyznać, że Agata stworzyła z niego ciekawie brzmiący akompaniament. Poza tym pisze obiecujące teksty, a przede wszystkim ma pomysł na siebie i swoje piosenki, których słuchało się z dużą przyjemnością.

Szczebel do kariery dla najlepszego kompozytora zdobył zespół RWA z Gorzowa Wlkp (notabene - laureat „Smaku” z poprzedniego roku). Trudno mi oceniać ich występ konkursowy, być może dlatego, że pod rockowym brzmieniem zupełnie zgubiłam główny wokal, a co za tym idzie - tekst. Jednak po wysłuchaniu nagrania z płyty – gdzie nareszcie usłyszałam to wszystko, czego wcześniej nie było słychać, a więc i słowa, i charyzmatyczny wokal, i dobrą aranżację całości, doceniłam ich twórczość. Piosenki RWA są zgrabnie napisane, mają przemyślany i wyważony udział poszczególnych instrumentów - moją uwagę przykuł zwłaszcza pianista Mariusz, który ma ciekawe pomysły na wykorzystanie klawiszy, a – jak się okazało – jest samoukiem (sic!). „Wojna” z kolei stała się przebojem całego festiwalu i nucili ją co chwila wszyscy uczestnicy Spotkań.

Mateusz Rulski-Bożek z Warszawy został w tym roku laureatem dwóch Szczebli - dla najlepszego autora tekstów i dla najlepszej piosenki – „Leciutko”. Osobiście ucieszył mnie ten werdykt, bo „Leciutko” to moja ulubiona piosenka Mateusza. Oto jej krótki fragment:

Zamieszkam w pięknym miejscu
Które domem mi się stanie
Z ogrodem wokół własnym
I światem w oknach jasnym

A jeśli nie zamieszkam
To wstawię się leciutko
Przy barze małym piwem
Przy lustrze małą wódką

I będzie znów różowo
I znowu będzie dobrze
Znów zacznie się na nowo
Złe słowa w strzępy podrzeć

Mateusz ma dużą wyobraźnię muzyczną, jest świetnym i świadomym swojego instrumentu gitarzystą (bawi się echem, różnymi sposobami wydobycia dźwięku, wstawkami instrumentalnymi). Do tego pisze mądre, zastanawiające teksty i ma przyjemną, ciepłą barwę głosu. Doskonale odnajduje się też w wykonaniach na żywo, które za każdym razem zaskakują świeżością.

 

 

Opublikowany: 2012-01-22 16:20:00
Strony:
Komentarze
Autor*:
Treść*:
e-mail:
Proszę przepisać poniższy kod z obrazka*: