szukaj  |   kontakt

Tomasz Rokosz - Uderzasz w lódKatarzyna Brzozowska - ModlitwaŁukasz Jakubowski - Gminny Turniej

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


XXXIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki „SMAK” 2011

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki „Smak” im. Jonasza Kofty odbyło się w tym roku w Myśliborzu już po raz 33. Wybrałam się tam, zachęcona przez kolegów, którzy bywali na Spotkaniach w poprzednich latach i opowiadali mi o twórczej atmosferze tego festiwalu. Myślibórz leży na zachodnim krańcu Polski, więc długo się tam jedzie.

Katarzyna Brzozowska | 

Na początek należy się uznanie dla Myśliborskiego Ośrodka Kultury za bardzo dobrą organizację, miłą atmosferę i promocję w mieście – rzadko się bowiem zdarza, by w okolicznych witrynach sklepowych wisiały imienne programy przesłuchań konkursowych. (nigdy przedtem czegoś takiego nie widziałam!). Bardzo nas to, pozytywnie oczywiście, zaskoczyło.

W tym roku Szczebel do Kariery dla najlepszego wykonawcy otrzymała Agata Kusek z Mielca, znana już bywalcom festiwali jako świetna wokalistka i interpretatorka. Agata od niedawna pisze autorskie piosenki, przygrywając sobie jedynie na skrzypcach - i choć mogłoby się wydawać, że ten instrument nie sprawdzi się w tej roli, to muszę przyznać, że Agata stworzyła z niego ciekawie brzmiący akompaniament. Poza tym pisze obiecujące teksty, a przede wszystkim ma pomysł na siebie i swoje piosenki, których słuchało się z dużą przyjemnością.

Szczebel do kariery dla najlepszego kompozytora zdobył zespół RWA z Gorzowa Wlkp (notabene - laureat „Smaku” z poprzedniego roku). Trudno mi oceniać ich występ konkursowy, być może dlatego, że pod rockowym brzmieniem zupełnie zgubiłam główny wokal, a co za tym idzie - tekst. Jednak po wysłuchaniu nagrania z płyty – gdzie nareszcie usłyszałam to wszystko, czego wcześniej nie było słychać, a więc i słowa, i charyzmatyczny wokal, i dobrą aranżację całości, doceniłam ich twórczość. Piosenki RWA są zgrabnie napisane, mają przemyślany i wyważony udział poszczególnych instrumentów - moją uwagę przykuł zwłaszcza pianista Mariusz, który ma ciekawe pomysły na wykorzystanie klawiszy, a – jak się okazało – jest samoukiem (sic!). „Wojna” z kolei stała się przebojem całego festiwalu i nucili ją co chwila wszyscy uczestnicy Spotkań.

Mateusz Rulski-Bożek z Warszawy został w tym roku laureatem dwóch Szczebli - dla najlepszego autora tekstów i dla najlepszej piosenki – „Leciutko”. Osobiście ucieszył mnie ten werdykt, bo „Leciutko” to moja ulubiona piosenka Mateusza. Oto jej krótki fragment:

Zamieszkam w pięknym miejscu
Które domem mi się stanie
Z ogrodem wokół własnym
I światem w oknach jasnym

A jeśli nie zamieszkam
To wstawię się leciutko
Przy barze małym piwem
Przy lustrze małą wódką

I będzie znów różowo
I znowu będzie dobrze
Znów zacznie się na nowo
Złe słowa w strzępy podrzeć

Mateusz ma dużą wyobraźnię muzyczną, jest świetnym i świadomym swojego instrumentu gitarzystą (bawi się echem, różnymi sposobami wydobycia dźwięku, wstawkami instrumentalnymi). Do tego pisze mądre, zastanawiające teksty i ma przyjemną, ciepłą barwę głosu. Doskonale odnajduje się też w wykonaniach na żywo, które za każdym razem zaskakują świeżością.

 

 

Opublikowany: 2012-01-22 16:20:00
Strony:
Komentarze
Data:
 2012-06-30 15:39:34
Autor:
 Katarzyna Brzozowska
Treść:
 Marku! Dokładnie tak! W tym roku podegram na pianinie, jeśli mi wcześniej wyślesz piosenki :) poczujesz różnicę!
e-mail:
 
Data:
 2012-03-12 00:20:00
Autor:
 Marek Sochacki
Treść:
 Kaśka to nie tak. Naprawdę mój korg ma piękne barwy, niestety aparatura tego nie przenosi, być może uda mi się wreszcie zmontować kapelę i taki przedśmiertny koncert zrobię, ale trzeba mieć do tego nerwy, znosic kaprysy muzyków, za stary juz jestem.A, że zburaczyłem wykonanie haniebnie, starość nie radość, gram na gitarze dość nędznie, nie ćwiczę bo czasu szkoda, występuję rzadko, a piszę teksty nienajgorsze i tam w Myśliborzu je pokazuję.
e-mail: