szukaj  |   kontakt

Gabriela Lencka - Mój Misiu
Raz do roku - Dziękuję Ci
Jacek Gutry - Barwna postać pawia

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2007 » Myślibórz - SMAK 2007
XXIX Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów - SMAK 2007 cd.

Adam Maciejowski – Gorzów – "Bez reszty" - liryczny smutek tropików, poezja zaimkowa – tak ten typ twórczości nazywam, gdzie te części mowy – słowne surogaty w nadmiarze. Druga – "Magiczna kołysanka" - nawet ładnie się zaczyna, ale w refrenie banał prześciga oklepaństwo, a przecież można o miłości pięknie i niebanalnie – piosenka nie składa się tylko z początku i szablonu. Uczeni z UJ przeprowadzili kiedyś badania na temat zasobów leksykalnych tekstów disco-polo i wyszło im 70 słów w stu analizowanych tekstach.
Z ciekawości wziąłem pierwszy lepszy swój – niechwaląc się wyszło mi 120 w jednej (przynajmniej wiem dlaczego nie mogę tego cholerstwa tyle wklepać do głowy i muszę się kartką podpierać). Co nie świadczy, że ty Adamie nie możesz pisać lepiej. Pobaw się, poczaruj słowem (tak mi onegdaj poradził mistrz Kondratowicz – posłuchałem - chwalę się tu nieskromnie, ale są gorsze wady – np. pijaństwo i cudzołóstwo chociażby).

Sławomir NowakSławomir Nowak – Lwówek Śląski – następca J.P. Dudy
w pieśniach połoninnych. Zaśpiewał m.in. sequel "Ballady
o Cześku Piekarzu" Wolnej Grupy Bukowina, ale jak to
z sequelami - nie umywa się do oryginału - poetycko pięknego tekstu Bellona, zmuszającego do myślenia, cudownie niedopowiedzianego. Nie dopowiadaj chłopie, daj pomyśleć, pomarzyć, pozwól się cudownie asocjować myślom. Wstyd przyznać we wczesnej młodości lubiłem też pisywać takie rzeczy, ale nie tak nachalnie. Być może Sławek z tego wyrośnie, czego mu szczerze życzę. Pisać potrafi, wie co to metafora, poprawnie gra, niech dojrzewa. Sławek – baw się formą, pisz pastisze – to pomaga w ćwiczeniu warsztatu literackiego, ale jak tworzysz bądź sobą.
I ucz się śpiewać, nie jesteś w tym tuzem – chyba, że to była ogromna trema (było słychać).
Pan i Panie
Pan i panie – Sandomierz – Marek Piekarczyk kazał badziewić na gitarze piosenki kabaretowe, które moim skromnym zdaniem zdecydowanie lepiej brzmiały z półplaybacku, może nie był on mistrzostwem świata, ale ruch sceniczny i efekty specjalne czynił je dla ludu atrakcyjnymi. Uparł się. Cóż uszy muzyka. Ludzie się śmiali i o to chodziło, a laski sandomierskie przecudnej urody.

Waldek PawlikowskiWaldek Pawlikowski – Gubin – jak zwykle muzyka świetna, gra na gitarze znakomita, teksty niezłe – Wyróżnienie.

Prototype 89 - Myślibórz - panczury miejscowe, głośne
i żywiołowe, luzaki z ciekawym wokalistą, sprawni warsztatowo. "Dziewczyna" - trochę Bigcycowata. Szkoda, że nie do końca rozumiałem tekst "Kolegi", ale chyba problemy egzystencjalne w nim poruszane były podobne. Nagroda specjalna.

Opublikowany: 2007-12-11 20:20:00
Strony: