szukaj  |   kontakt

Apolinary POlek - Kołysanka dla NieznajowejSzymon Zychowicz - Zielony wierszAndrzej Marczyński - Muszyna blues

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » Powrót do korzeni 2009
Przegląd Piosenki Literacko-Turystycznej "Powrót do korzeni" cd.

Nagrodę grupy „Bez Jacka” zdobył weteran „Powrotu do korzeni” – Radek Partyka, dla którego był to już trzeci występ w przeglądzie. Jak to mówią – do trzech razy sztuka… Zbyszkowi Stefańskiemu szczególnie do gustu przypadła jego muzyczna interpretacja wiersza Jerzego Lieberta „Przed domem jarzębina”.

Teatr Wielkie Kolo 4Tyle o wyróżnionych i magicznych chwilach… Nagrodę główną III Przeglądu Piosenki Literacko-Turystycznej im. Jacka i Jana Stefańskich zdobyła formacja „Teatr Wielkie Koło” z Będzina. Krakowska publiczność nagrodziła ich za dwa utwory autorstwa muzyków grupy Jacka Łabacza i Pawła Wlazło („Barowa ćma”, „Rozhulantyna”), które są częścią większego programu zatytułowanego „Mantratrans”. „Teatr” działa od 2000 roku. Oprócz programów dla dorosłych specjalizuje się również w wystawianiu muzycznych spektakli dla dzieci. Muzycznie oscylują w klimatach bluesowych, jazzowych a nawet reggae. Uwagę zwracają ciekawym instrumentarium: Anna Wątroba (wokal, bębny), Agata Brzóska (wokal, gitara), Paweł Wlazło (wokal, gitara), Jacek Łabacz (głos, harmonijka, bęben, gitara) oraz gościnnie Jan Obrusik (trąbka).

To jednak nie wszystkie narody, które wręczono tego wieczoru w klubie „Arka”. Organizatorzy Przeglądu postanowili bowiem od tego roku przyznawać specjalne wyróżnienie – drewniane rękodzieło „Alexander” za całokształt twórczości „artystom przemawiającym muzyką i piórem”. Pierwszym jej laureatem został Andrzej Koczewski – „przekochany człowiek” jak mówi Alek Babiuch…

Czerwony Tulipan 11Gościem tegorocznej edycji imprezy była grupa „Czerwony Tulipan”. Olsztyńscy artyści wykonali ponad godzinny, bardzo ciepło przyjęty przez krakowską publiczność recital „Obrazy i obrazki”. Czteropłytowy album (2 płyty CD, 2 płyty DVD) pod tym samym tytułem ukazał się w połowie ubiegłego roku i jest rejestracją koncertów, które odbyły się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku w czerwcu 2007 roku.

Część koncertową tradycyjnie zamknął występ grupy „Bez Jacka” – tym razem z towarzyszeniem orkiestry kameralnej i chórem Voce Angeli pod batutą Piotra Pałki. A już w przyszłym roku organizatorzy szykują niespodziankę. Zamiarem Alka Babiucha jest, by w ramach Przeglądu corocznie odbywały się koncerty niepowtarzalne, w których czołowym postaciom i grupom nurtu piosenki literackiej i turystycznej towarzyszyć będzie większa orkiestra i chór…

Trzecia edycja krakowskiej imprezy za nami… Głęboko wierzę, że wokół Alka Babiucha i Anety Kozak gromadzić będzie się coraz więcej osób gotowych zaangażować w tę literacko-muzyczną inicjatywę. Być może w przyszłym roku będzie im już o wiele łatwiej, gdyż planują założyć stowarzyszenie, które prawnie ułatwi zdobywanie środków na organizację Przeglądu. Mocno trzymam za to kciuki!

Opublikowany: 2009-04-23 17:30:00
Strony:
notka o autorze ...
Piotr Szauer
- dziennikarz studenckiego radia UWM FM w Olsztynie, gdzie w każdy poniedziałek o 22:00 prowadzi autorską audycję „Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków " poświęconą „temu, co w muzyce wywodzi się ze słowa"
- lider lubawskiej grupy „Sfera Szeptów "
- pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie