szukaj  |   kontakt

Daniel Gałązka - Kiedy się Bóg pochyliłApolinary POlek - Kim jesteś Ojczyzno?MATEUSZ RULSKI - Bądź sobą

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2008 » Powrót do korzeni 2008
II Niekomercyjny Przegląd Piosenki Poetyckiej "Powrót do korzeni" cd.

Mateusz Kluza z zespołemMniejsza jednak o nazewnictwo. Krakowski festiwal jest przeglądem twórców piosenki poetyckiej (o czym mówi już jego nazwa). A jak pokazuje rzeczywistość, poetyckim nazwać można nie tylko wiersz, ale i zlepek przypadkowych słów. Ideą festiwalu jest jednak wspólne przeżywanie twórczości różnej, często odstającej od siebie, a nie mającej szans zaistnieć
w innych, bardziej renomowanych miejscach, jak choćby sąsiedzki Studencki Festiwal Piosenki. Szczerze przyznać należy, że grupa W tym sęk była nie tylko najlepsza muzycznie, ale i bardzo naturalna, prawdziwa, zaś Ania Kosa swym osobistym wdziękiem trafiła zapewne na długo do niejednego serducha. Z bardzo współczesnym, choć oczywiście wrażliwym przekazem, dotarli do miłośników łagodnego śpiewania zgromadzonych w Rotundzie.

Na tym mógłbym skończyć wywód poświęcony laureatom. Pokuszę się jednak jeszcze
o prognozę. Muzycy jeleniogórskiej grupy mają już na koncie kilka laurów, m.in. Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie oraz łódzkiej YAPY. Gitarzysta Marcin Sweklej jest kompozytorem wielu utworów i współtwórcą sukcesów Eweliny Marciniak (laureatki Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, warszawskiej OPPY, Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych w Olsztynie, świnoujskiej FAMY). Wszystko wskazuje, że W tym sęk mogą powtórzyć te sukcesy. Nie powinni mieć również problemu z przebiciem się do mediów, o ile zauważą ich jeszcze arbitrzy największych imprez gatunku. Bo zainteresowanie medialne "Powrotem do korzeni" było znikome…

Anna KossakowskaGdybym miał zabawić się w jurora, doceniłbym jeszcze jedną postać, która wybijała się na tle pozostałych uczestników festiwalu. Z resztą każdy z nich w jakiś sposób zapadł mi w pamięci, z uwagi na to, że pojawiło się tam kilka 'oryginałów'. To Anna Kossakowska z Torunia, laureatka m.in. wyróżnienia podczas zeszłorocznych Bieszczadzkich Aniołów oraz I nagrody Maratonu Piosenki Osobistej "Nocne śpiewanie" w Świeciu, dzięki czemu zakwalifikowano ją do SFP w 2007 roku. Wierzę, że to dziewczę gitarą i własnym poetyckim słowem zaistnieje już niebawem na poezjośpiewanym rynku.

 

Opublikowany: 2008-02-06 22:40:00
Strony:
notka o autorze...
Piotr Szauer - związany z poezją od 2001 roku, współzałożyciel grupy poetyckiej Sfera Szeptów z Lubawy, student dziennikarstwa. Pisze, komponuje i krytykuje, gdy ma ku temu podstawy... Więcej o autorze: www.szauer.blog.onet.pl