szukaj  |   kontakt

Daniel Gałązka - Kochana
Bartek Dzikowski - SOUND OF WORDS
Dariusz Wasilewski - Chodze i pytam

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » BardoGrajka IV - Piotr Dąbrówka i Noro Lim
Piotr Dąbrówka i Noro Lim - BardoGrajka IV - Kraśnik 28 VIII 2009
Czwarta Bardograjka była odmienna od swoich znakomitych poprzedniczek. Nie różniła się bynajmniej jakością - z buzią otwartą zdumieniem myślałam, skąd w "bardobranży" tyle utalentowanych, nietuzinkowych postaci? 
Edyta Bodys | 
Jacek Kadis 01Czy to Jacek Kadis ma zmysł poławiacza pereł, czy tam wszyscy tacy? Cztery koncerty i ani jednej skuchy! Scena u podnóża wierzby rosnącej na środku dziedzińca przyklasztornego, niemal przy boku pięknego renesansowego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na ławeczkach coraz liczniejsi bardograjkowi słuchacze. Chłodny późno sierpniowy wieczór, niebo gwiaździste nad sceną i... dwa „podmioty wykonawcze" na scenie.

Piotr Dabrowka i Mariusz Kowalski 01Jako pierwszy zaprezentował się Piotr Dąbrówka z Zespołem. Piotr to mężczyzna o twarzy zawadiaki (jak mówi moja przyjaciółka - „postrach wszystkich matek"), oczach małego chłopca (zdecydowanie urwisa) i męskim, zachrypniętym głosie. Mieszanka ta okazuje się bardzo poetycką, gdy radomianin zaczyna śpiewać. Podczas recitalu wykonał wiele piosenek z nurtu, który nazwałabym egzystencjalnym. Na pierwszy ogień poszedł melancholijny Barman, o takich, co, „nie zdążyli na szczęście", z ciekawym porównaniem: „wścibski jak matki dorastających kobiet" i ukrytą przestrogą: „może kiedyś zamienimy się miejscami". W cykl ten wpisała się także piosenka Głodny jak pies („wciąż szukam gdzieś sam nie wiem czego"). Sensu istnienia poszukiwał bard również w pięknej balladzie Próba wiary; smutnej („nie ma normy na życie, a na śmierć lekarstwa"), gorzkiej („nie wybawi mnie słowo nabite natchnieniem"), z credo: „jest cel i Słońce, w które wierzę".

Piotr Dabrowka i Mariusz Kowalski 02Światło w oczy do słów Jonasza Kofty przekonywało, że warto wierzyć w drugiego człowieka; dwie piosenki dalej jednak, w Nie jesteś, mowa była o złej kobiecie, czyli o tym, jak daleko ludziom do siebie („wyjdź, po Tobie przyjdzie inna ona"). Piotr Dąbrówka wykonał kilka utworów innych autorów, m.in. Psalm o chorych nogach Tadeusza Nowaka („że dalej chodzą za sny inne, wiem od pościeli całej w glinie") czy pełne dynamizmu i dramaturgii Rozstrzelanie Jacka Kaczmarskiego. Wydaje się, że szczególne miejsce w jego repertuarze i sercu zajmują utwory do słów zaprzyjaźnionego poety Łukasza Majewskiego. Ten cykl rozpoczęła przepiękna Piosenka na cztery z ogromną dawką emocji, liryzmu, słodyczy („tęsknie za tym jednym zębem, który masz"); utwór o miłości tak wielkiej, że się tęskni za tym, co właśnie trwa - miłości rodzicielskiej. Motyw ojcostwa („i oglądaj co dzień siebie w twarzy dziecka, jakbyś jedno życie trzymał, a nie dwa") pojawił się także w ostatnim tego wieczoru utworze zagranym przez Zespół Piotra Dąbrówki, Kołysanka dla D. Długo jednak przed tym, nim wybrzmiała „taka mała kołysanka dla faceta, co już trzeci krzyżyk wbija sobie w łeb", bardograjkowa publiczność wysłuchała bardzo przejmującego Monologu niesłyszących się: „mogłem zostać kim chciałem, ale przecież zostałem sobą (...) taką wybrałem sobie drogę - zostałem Bogiem".

Opublikowany: 2009-10-02 11:37:42
Strony:
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 4,10
Komentarze