szukaj  |   kontakt

Tomasz Rokosz - Kolęda
Andrzej Marczyński - Ballada z małego miasteczka
Dorota Wasilewska - Ballada o smutnej szmacie

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2007 » Piosenki Marka Grechuty
Ich Grechuta - koncert "Ocalić od zapomnienia" - klub Stodola 9 X 2007r
Młodzi artyści śpiewają przeboje swego mistrza, a publiczność to uwielbia. Ja nieco mniej. Zwłaszcza, jeśli mistrz nie żyje i nie może zaprotestować. Dlatego 9 października na koncert do Stodoły szedłem nie bez obaw.
Przemysław Bogusz | 

Piosenka i jej wykonawca tworzą silny związek. Jeśli wykonawca jest jednocześnie autorem, bądź kompozytorem utworu, to związek jest jeszcze silniejszy. Wiadomo, że jak "Zegarmistrz światła" - to Tadeusz Woźniak, jak "Jesienna zaduma" - to Elżbieta Adamiak, itd. Zdarzają się oczywiście wyjątki (choćby przypadek "Kolorowych jarmarków"), ale zFinal 2powiedzmy sobie szczerze: poruszyć słuchaczy, śpiewając piosenkę, w której ktoś inny wyśpiewał już kiedyś siebie - to jest zadanie niełatwe i nie dla wszystkich wykonalne. Jeśli zabierają się za nie artyści dojrzali, którzy sami zaproponowali już coś odbiorcy, wybrali własną drogę i teraz tylko zatrzymują się na niej na chwilę, aby w twórczy sposób zmierzyć się z dziełami mistrzów - wówczas efekty bywają ciekawe. Kiedy natomiast za znane piosenki, kojarzone zazwyczaj przez publiczność
z konkretnymi interpretacjami, biorą się początkujący wykonawcy, przekonani niekiedy, że to właśnie dzięki nim świat odkryje nowe, świeże brzmienie "wiecznie zielonego" przeboju - wtedy, powtarzając za bohaterami programu, kreującego gusta muzyczne współczesnej młodzieży - "jestem na nie".

Kim dla nich był

Kiedy w wypełnionej do ostatniego miejsca Stodole czekałem na rozpoczęcie koncertu "Ocalić od zapomnienia" zastanawiałem się nad znaczeniem twórczości Marka Grechuty dla tych, którzy mieli wystąpić w październikowy wieczór, rok po jego śmierci. Jak się po chwili okazało, dla autorów widowiska było to również pytanie ważne. Na tyle ważne, aby zadać je wykonawcom koncertu, a ich odpowiedzi nagrać na wideo i wyświetlić na telebimie zawieszonym nad sceną.

Iwona Loranc wspominała kasetę z piosenkami Grechuty, której słuchała w Paryżu.
W 1990 r. wyjechała tam na trzy tygodnie i... została dwa lata. Brat przysłał jej nagrania polskich wykonawców, m.in. Grechuty. - Piosenka "Ocalić od zapomnienia" przypomniała mi wszystko, co próbowałam zagłuszyć - opowiadała Iwona. Tydzień po tym, jak otrzymała przesyłkę od brata, spakowała się i wróciła do Polski.

Jarek Wasik 4Jarosław Wasik przypomniał swój krótki, przelotny kontakt
z Markiem Grechutą. Podczas pewnego koncertu wykonywał piosenkę swego idola, jak o nim mówi. Grechuta był obecny na tym koncercie i miał okazję wysłuchać wykonania Jarka. Spotkali się potem na schodach, wzruszony Jarek przedstawił się i przypomniał mistrzowi, że śpiewał jego utwór. Na to Marek Grechuta bardzo delikatnie uśmiechnął się i wygłosił najkrótszą możliwą recenzję, która wszakże bardzo ucieszyła młodego artystę: Wyszło! - powiedział tylko.

Opublikowany: 2008-01-23 06:00:00
Strony:
notka o autorze...

Przemysław Bogusz - z zawodu dziennikarz, z zamiłowania autor tekstów, kompozytor
i wykonawca. Uczestnik i laureat wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali.
Więcej o autorze znajdziesz na stronie: www.przemekbogusz.republika.pl