szukaj  |   kontakt

Jarek Wasik - Taki mam stanRafał J. I. Kowalewski - Podłogo błogosławMichał Rogacki - Ludzie robią ludzi

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » Oranżeria - Radzyń Podlaski 2009
XIV Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską "Oranżeria" 2009 - Radzyń Podlaski 28-29 sierpnia 2009

Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską "Oranżeria" w Radzyniu Podlaskim, znane, lubiane, cenione, wyczekiwane, najwyraźniej przechodzą kryzys. Jako aktywny uczestnik Spotkań na przestrzeni kilku ostatnich lat, muszę stwierdzić, że z roku na rok impreza ta cieszy się coraz mniejszą popularnością. 

Michał Konstrat | 

Monika Parczynska 03W tegorocznej edycji Spotkań wzięło udział tylko 9 wykonawców! Byłem już na wielu imprezach tego typu, ale nigdy nie spotkałem się z tak niską frekwencją, jaka się przytrafiła w tym roku w Radzyniu. Jest to o tyle zaskakujące, że jeszcze niedawno ten festiwal tętnił życiem i zjeżdżały się tutaj całe tabuny ludzi. W internacie aż huczało od śpiewów, na koncertach był zawsze komplet publiczności. Słowem, Radzyń był prawdziwą przystanią dla piosenki z tekstem. Jeśli dodać, że w gronie laureatów wszystkich Spotkań znaleźli się m.in.: Beata Osytek, Piotr Rogucki, zespół „Nic Wielkiego", Marcin Styczeń, Dominik Rogalski, Bartosz Kalinowski, Grupa AVA, czy Marcin Skrzypczak, a niezapomnianymi koncertami raczyli nas Jarosław Wasik, Mirosław Czyżykiewicz, Lubelska Federacja Bardów, zespół RAZ DWA TRZY, Sambor Dudziński, Wojciech Młynarski, Stare Dobre Małżeństwo i inni, to nie sposób nie zadać sobie pytania, dlaczego impreza o tak wielkich tradycjach po prostu ginie nam w oczach...?

Nie byłem na piątkowym koncercie monograficznym, składającym się z piosenek Jonasza Kofty. Nie byłem także na sobotnim koncercie Krystyny Prońko. Nie nocowałem w internacie. Byłem za to na obiedzie, przysługującym uczestnikom konkursu, który okazał się smaczny i obfity. Moje refleksje na temat Spotkań dotyczą tylko części konkursowej, w której miałem okazję się zaprezentować.

Rafal Kowalewski 03Czy jedną z przyczyn słabej frekwencji może być fakt, że z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury i Rekreacji pożegnał się w 2006 roku Adam Świć, główna siła napędowa radzyńskich Spotkań? Czy o ewentualnym kryzysie „Oranżerii" może świadczyć nieobecność na tegorocznych Spotkaniach samego Jana Kondraka - człowieka, który z radzyńskimi Spotkaniami związany był od początków ich istnienia i którego nazwisko jest wizytówką festiwalu? Czy tak niska frekwencja w konkursie to efekt nakładania się w tym samym terminie kilku innych festiwali piosenki literackiej? Prawda leży zapewne gdzieś pośrodku... A może to tylko zbieg okoliczności... Organizatorzy upatrują małą ilość zgłoszeń w wirusie, który zaatakował podobno ich stronę WWW na kilka dni przed upłynięciem terminu ich nadsyłania. Niewykluczone, że to miało faktycznie jakiś wpływ na zaistniałą sytuację. Tylko co będzie, jeśli w przyszłym roku zgłosi się jeszcze mniejsza liczba osób? Czy Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską wytrzymają próbę czasu?.. Szczerze mówiąc, nie chciałbym doświadczyć tej chwili, bo ja bardzo lubię przyjeżdżać do Radzynia i jakoś nie wyobrażam sobie sierpnia bez Oranżerii. Poetycka Dolina w Warszawie. Muzyczna Zohylina w Bukowinie Tatrzańskiej. Festiwal Piosenki Wartościowej w Elblągu. Wszystkie te imprezy nałożyły się na siebie i prawdopodobnie zadecydowały o niekorzystnym dla Radzynia podziale liczby uczestników.

Opublikowany: 2009-09-24 16:09:20
Strony:
notka o autorze...
Michał Konstrat - absolwent filologii rosyjskiej, zawodowo działa w branży motoryzacyjnej z zamiłowania autor, kompozytor, gitarzysta, wokalista. Prywatnie troskliwy ojciec małej Dominiki...
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 3,70
Komentarze
Autor*:
Treść*:
e-mail:
Proszę przepisać poniższy kod z obrazka*: