szukaj  |   kontakt

DGZZ - Błędnik [2011]Jacek Gutry - Piosenka o samej rzeczyDrużyna Wawrzyna - Wilga

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2008 » IV OPPT Nocnik 2008
IV OPPT Nocnik 2008 - Łęczyca 12-13 VII 2008 - cd.

Anna Kossakowska 17Tak też było w Łęczycy. Różnorodność form muzycznych i tematyki poruszanej w tekstach. Niestety, różny też był poziom wykonawczy, od takich co to 'nie strój zdobi muzyka', do całkiem zaawansowanych, których przyjemnie się słucha. Mnie wpadło w ucho kilka piosenek. "Piosenka gapowicza" Andrzeja Marczyńskiego – piękna muzyka, słuchając jej niemalże czułem, że jadę z nim tym szczególnym pociągiem życia. Anna Kossakowska zaprezentowała dwie liryczne autorskie ballady "Nie mogąc zasnąć" i "Myśl po myśli". Anna jest właścicielką niesamowitej barwy głosu, bardzo dobrze radzi sobie z instrumentem, czyli z gitarą klasyczną i to w klasycznych technikach, a nie prostym akompaniamencie. Pierwszy raz usłyszałem ją na YAPIE w tym roku i już na stałe zapisała się w mojej pamięci.

Jacek Kadis 209Kolejny śpiewający autor Jacek Kadis zaprezentował utwory "W poczekalni", (który jeden z 'Bardów Lubelszczyzny' nazwał piosenką turystyczną dzięki refrenowi '(...)Będę szedł, będę szedł(...)' ;-) ) oraz "Siostra nieszczęśliwych" (zainspirowany twórczością Puszkina). Obydwie piosenki godne polecenia! Dwie solistki rodem ze Zduńskiej Woli Justyna Ciapa i Ola Bednarska, którym na gitarze towarzyszył Andrzej Wawrzyniak, lider (i nie tylko lider) zespołu Drużyny Wawrzyna. Obydwie obdarzone piękną barwą głosu. W konkursie jako pierwsza zaprezentowała się Ola śpiewając "Nagie Ola Bednarska 827spojrzenie" (sł. Anna Andrych) - dynamiczną piosenkę w rytmie funky oraz balladę "Chcę" (sł. Andrzej T. Michalski). Dodam tylko, że obydwie piosenki są kompozycjami Andrzeja Wawrzyniaka. Chylę czoła! W wykonaniu Justyny szczególnie spodobał mi się wiersz "Zostań księżycu" Witolda Dąbrowskiego (muz. A. Wiejak), choć drugi utwór też był znakomity - "Nasza wioska" mieleckiego barda Andrzeja Szęszoła. Bardzo spodobał mi się też utwór "Przez cały kraj" w wykonaniu duetu dwóch Przemków, czyli zespołu Obiło się o uszy. Spodobał mi się także występ zespołu Za zakrętem.

Marek Gorski 1064

Jeśli chodzi o koncert wieczorny to mieliśmy istny korowód form muzycznych i stylów. Od barda z gitarą do zespołu w pełnym składzie (z perkusją włącznie). Od lirycznych ballad poprzez elementy folku do prawie rock'a progresywnego . Każdy mógł znaleźć sobie coś ciekawego ;-)

Pierwsi w koncercie wieczornym zaprezentowali się weterani piosenki turystycznej, czyli Andrzej Koczewski i Marek Górski. Łęczyckiej publiczności zaprezentowali większość swoich najsławniejszych hitów, w tym mój ulubiony, czyli "Jesienne wino". Piosenkę tą w Warszawie spopularyzował Roman Roczeń i to właśnie w jego wykonaniu usłyszałem ją pierwszy raz i natychmiast polubiłem. Po weteranach 'turystycznych' przyszedł czas na 'młodych weteranów' turystyki w odmianie wodnej ;-)

Flash Creep 1102Zespół Flash Creep, czyli młodsza część znanego łódzkiego zespołu szantowego 4 Refy. Z szantami w naszym kraju jest ciekawie ... Praktycznie szantą potocznie nazywane są wszystkie utwory, które tematycznie związane są z jakąkolwiek wodą i pływaniem po niej czymkolwiek ;-) Straszne uproszenie, ale... O tyle o ile 4 Refy mają w swoim repertuarze klasyczne szanty o tle Flash Creep ma ich mało, więcej jest tam utworów po prostu o tematyce żeglarskiej. Muzycznie zespół nawiązuje do irlandzkiego folku, muzyki celtyckiej, pieśni kubryku. Flash Creep pierwszy raz usłyszałem na "Shanties" w Krakowie w 2008 r. Widać zauważalną poprawę na przestrzeni od lutego do lipca, uspokojenie partii drugiej gitary, mandoliny pozwoliło na lepszą percepcję tekstu przez słuchacza. Zespół musi jeszcze popracować aby dogonić macierzystą formację pod względem artystycznym, ale ma taką szansę ;-)

Opublikowany: 2009-02-23 18:50:00
Strony:
Średnia ocena: 3,50
Komentarze