szukaj  |   kontakt

Szymon Zychowicz - Zielony wierszJacek Kadis i Michał Dzik - Martin EdenŁukasz Jakubowski - Gminny Turniej

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


strona główna » relacje z imprez » rok 2008 » IV OPPT Nocnik 2008
IV OPPT Nocnik 2008 - Łęczyca 12-13 VII 2008

Na festiwalowej mapie Polski, znaczącą część festiwali stanowią takie, które w nazwie albo w tematyce są związane z tzw. piosenką turystyczną. Na mapie tej można znaleźć imprezy, które mogą pochwalić się wieloletnim, niekiedy nawet kilkudziesięcioletnim stażem. Mam na myśli takie festiwale jak: "Bazuna", Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie, Łódzka YAPA, PIOSTUR w Andrychowie i inne. Od jakiegoś czasu przybywa też imprez nurtu 'studencko-turystycznego', które nie mają jeszcze pierwszej 10 na karku. Jedną z takich imprez jest NOCNIK, który odbywa się w Łęczycy, w pierwszej połowie wakacji, a który postanowiliśmy odwiedzić.

Jerzy Dziedziczak | 

Paulina Kreja 907Nocnik odbywa się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Łęczycy. Zatem sceneria jest niecodzienna! Nasza isakowa ekipa z uwagi na wcześniej planowany wyjazd, mogła być w Łęczycy tylko pierwszego dnia, tego w którym odbywał się konkurs, ale też i koncert nocny, czyli w sobotę 12 VII 2008 r. Na miejsce, czyli zamkowy dziedziniec dotarliśmy tuż przed rozpoczęciem prezentacji konkursowych. W obrębie zamkowych murów działa pizzeria, ale na czas imprezy organizatorzy przygotowali też inne punkty, w których można było spróbować różnych kulinarnych smakołyków - włącznie z tradycyjnie warzonym piwem. Poza tym na przeciw sceny na końcu dziedzińca stanął ogromny wojskowy namiot, w którym 'spali' uczestnicy konkursu. Po lewej stronie stanęły stoliki, parasole i miejsca, w których można było nabyć różne napoje chłodzące ;-). Na środku stanęły różnego rodzaju ławki do siedzenia dla publiczności, choć publiczność w zdecydowanej większości była mniej wymagająca - siadając na kocach, karimatach itp. Taka organizacja imprezy ma swoje niewątpliwe zalety... Słuchacz udając się na posiłek nie traci kontaktu ze sceną i tym co się na niej dzieje, ale ma też i wady, bo publiczność jest rozproszona i trochę jakby jej nie było albo jakby skupiała się na czymś innym.... np. kiełbasce z musztardą.

Calciumfoli Za malo piwa 1004W konkursie wzięło udział aż osiemnastu uczestników - byli to zarówno soliści jak i zespoły. Mając na uwadze, że w 2008 r. Nocnik odbył się dopiero czwarty raz, to liczba uczestników konkursu jest godna zauważenia i docenienia oraz oznacza, że pomimo młodego stażu Nocnik cieszy się zainteresowaniem wśród wykonawców. Imprezy spod 'turystycznego' znaku, przynajmniej te, w których miałem okazję uczestniczyć, są mało sformalizowane, przychodzi na nie bardzo dużo słuchaczy i panuje bardzo luźna atmosfera wśród publiczności, czasem nawet zbyt luźna, czego przykładem może być YAP'owa publiczność, która niestety potrafi 'zdewastować' artystę. Kto był na YAPIE, ten wie o czym mówię, kto nie był powinien to chociaż raz zobaczyć ;-)

Czym jest piosenka turystyczna?

Chlopak z szopem 1063Otóż nie ma na to pytanie jasnej odpowiedzi. Piosenka turystyczna nie posiada jakiegoś indywidualnego stylu muzycznego. Trudno jest też przyjmować jako kryterium tematykę tekstów, bo jest wiele piosenek powszechnie kojarzonych z nurtem turystycznym, których tematyka tekstu nie wiąże się z podróżowaniem. Przeglądając zasoby internetu, na jakimś forum natknąłem się na następującą definicję, którą podał w swojej wypowiedzi jeden z uczestników dyskusji. Otóż piosenka turystyczna, to taka piosenka którą można ze sobą zabrać na szlak, rajd, ogólnie w drogę. Bardzo mi się spodobała ta definicja dlatego, że jest otwarta i w zasadzie dobrze opisuje rzeczywistość. W piosence turystycznej jeśli chodzi o style muzyczne można znaleźć prawie wszystko (no może poza hip-hopem). Znajdziemy cudownie smutne ballady, wesołe proste harmonicznie piosenki, piosenki oparte o melodie tradycyjne (folk) i to z różnych regionów świata, znajdą się też mocno rock'owe wykonania. Jeśli chodzi o tematykę, to znajdziemy liryczne perełki, coś o połoninach, górach, łąkach, sadach, liściach. Niektóre piosenki opisują akcesoria turystyczne (np. kajaki), są też protest-songi, piosenki o życiu, o przemijaniu, ale również takie piosenki o niczym i to wcale nie jest mała grupa!!! Jednym słowem 'tygiel kulturowy' (termin K. Staszewskiego).

Opublikowany: 2009-02-23 18:50:00
Strony:
Średnia ocena: 3,50
Komentarze