szukaj  |   kontakt

MATEUSZ RULSKI - Bądź sobą
Włodek Mazoń i Vis a Vis - Człowieczek
Kuba Pałys - Jeśli wola Twa

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


strona główna » relacje z imprez » rok 2007 » Mechaniczna Cytryna w Stodole 29 VI 2007
Głos pokolenia Krainy Łagodności

To najważniejsze "dobry wieczór" w moim życiu - rozpoczęła wzruszona prowadząca. Dziesięć lat temu Teresa Drozda, najważniejsza dziś dziennikarka zajmująca się piosenką literacką, debiutowała na scenie. Jej rówieśnicy święcili triumfy na studenckich festiwalach. Spotkali się ponownie - w Stodole, 29 czerwca, na koncercie "Mechaniczna Cytryna".

Przemysław Bogusz | 

Okazja do spotkania była zaś nie byle jaka. Po upływie dekady wznowienia doczekały się bowiem płyty "Cytryna" i "Pomarańcza". Zawierają utwory Marek Andrzejewskiartystów reprezentujących młodsze pokolenie środowiska związanego z nurtem nazywanym Krainą Łagodności (od fragmentu jednej z piosenek Wojtka Belona). Młodsi koledzy Tadeusza Woźniaka, czy Grzegorza Turnaua, w połowie lat 90. zdobywali rozgłos wygrywając konkursy i festiwale, z których najbardziej prestiżowym był Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. TVP nadawała cykliczny program poświęcony piosence poetyckiej, Pomaton EMI wydawał składanki z przebojami poezji śpiewanej, Kraina Łagodności miała też swoje pięć minut na festiwalu w Opolu.

Piotr WoźniakPotem muzyczny rynek zalała fala popu, agresywnie lansowanego przez media. Ambitna piosenka, łącząca poetycki tekst z niebanalną muzyką została zamknięta w rezerwatach niszowych audycji radiowych i kameralnych imprez, coraz częściej prezentujących formułę - jak to celnie i dowcipnie określił jeden z autorów ISAK - artyści artystom.

Przeżyjmy to jeszcze raz...

Czy można cofnąć czas i po raz kolejny ujrzeć salę wypełnioną słuchaczami spragnionymi kontaktu z czymś tak zdawałoby się archaicznym, jak piosenka z tekstem? To pytanie nie zabrzmiało głośno podczas koncertu w Stodole, ale można było odnieść wrażenie, że towarzyszyło zarówno organizatorom, jak i wykonawcom. Jego echa pobrzmiewały
w zapowiedziach Teresy Drozdy i w samych piosenkach.

- Trochę wolniej biegliśmy - wspominała lata 90. Teresa Drozda. A kiedy Szymon Zychowicz śpiewał o "ludziach idei, ale nie czynu", to jego piosenka "Wolni od trosk", podobnie jak "Posłanie do nadwrażliwych" Jarka Wasika, zabrzmiała niczym poetycki Jarosław Wasikmanifest pokolenia - nieco zagubionego, szukającego własnego miejsca w czasach gwałtownych przemian, fascynujących ale
i przerażających swoim tempem. Utworów, które umownie można by nazwać "programowymi", akcentujących dystans ówczesnych dwudziestolatków wobec rzeczywistości mało przyjaznej dla "nadwrażliwych", znalazło się zresztą
w programie koncertu więcej (choćby "Psalmy śródnocne"
w wykonaniu Dagmary Korony, czy otwierająca i zamykająca wieczór piosenka Marka Andrzejewskiego "Jak listy").

Opublikowany: 2007-07-25 00:10:00
Strony:
notka o autorze...

Przemysław Bogusz - z zawodu dziennikarz, z zamiłowania autor tekstów, kompozytor

i wykonawca. Uczestnik i laureat wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali.

Więcej o autorze znajdziesz na stronie: www.przemekbogusz.republika.pl