szukaj  |   kontakt

Łukasz Jakubowski - Wilno w obłokach
Katarzyna Brzozowska - Kołysanka
Agata Gałach - Jak kamień

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2007 » Mechaniczna Cytryna 1 X 2007
Mechaniczna Cytryna 1 X 2007
Dawno, dawno temu obiecałam sobie, że jeśli Daniel Gałązka zagra gdzieś koncert to ja się na nim pojawię, choćby nie wiem co... I właśnie jego występ sprawił, że przyjechałam do Warszawy na jeden tylko poniedziałkowy wieczór, na pierwsze w moim życiu Spotkanie przy herbacie z Cytryną, które miało miejsce 1 października 2007 w Stodole. Nie podejrzewałam, że zarówno formuła jak i atmosfera Spotkań tak bardzo przypadną mi do gustu...
Ania Ozdobińska | 
Piotr BrymasZaszczyt rozpoczęcia Jesiennego Spotkania przy herbacie z Cytryną przypadł Piotrowi Brymasowi, który - jak sam to określił - czasami bywa artystą i szuka cały czas tożsamości, zdobywa doświadczenie. Tożsamość według Piotra to "(...) takie trochę zawieszenie między aniołem a człowiekiem (...). Bo ja tylko takie dwa warianty przyjmuję w rzeczywistości (...). I wydaje mi się, że każdy z nas ma taki jakiś półcień anioła w sobie i trzy cienie człowieka. Trochę mamy pustki w sobie i to chyba jest najważniejsze (...)". Pierwszą wykonawczynię zapowiedział swoim wierszem zatytułowanym "Anioły". Motyw aniołów, wyjątkowo zresztą wdzięczny, powracał jeszcze wielokrotnie tego wieczoru. Tytułem kontynuacji zapowiedzi powiedział, że wyobraża sobie, że gdy anioły gdzieś lecą, to gubią nie tylko piórka, ale gubią też emocje. Jesienią natomiast anioły gubią listki, "a listek (...) to wcale nie jest tylko takie przepierzenie żółto-zielono-czerwone na drzewach, tylko to również jest emocja". O tym dlaczego jego zdaniem jest to emocja opowiedziała nam Magdalena Turowska czyli Cytryna wykonując do muzyki B. Skowrońskiego wiersz autorstwa właśnie Piotra Brymasa zatytułowany "Listek". A śpiewała takim ciepłym, przemiłym dla ucha głosem... Już od tej piosenki czułam, że to będzie wspaniały wieczór.

Po tak spokojnym rozpoczęciu na scenę z hukiem wpadł (dosłownie) reprezentant Kabaretu ZygZak - Irek Popiel. Uraczył nas całkiem zabawnym wywodem na temat współczesnej muzyki rozrywkowej oraz jej ewolucji od Homera do hip hopu... Zapowiedział także kolejną wykonawczynię, uczestniczkę warsztatów wokalnych Studia Piosenki Cytryna. Marta Paudyna, bo o niej mowa, zaprezentowała się w piosence Haliny Kunickiej pt. "To były piękne dni". Następnie na scenę wkroczyła Cytryna, a trzymając w ręku 'szkło' chciała namMarta Paudyna dać do zrozumienia, że "(...) jest to spotkanie przy herbacie z cytryną, aczkolwiek herbaty nie ma". Powodem tak niefortunnego zbiegu okoliczności okazała się być inauguracja roku akademickiego. Tu skonstatowałam, że mimo iż jestem studentką (w miarę możliwości pilną), zupełnie nie kojarzę tej daty z tym faktem... 1 października to 1 października - jadę na koncert Daniela Gałązki - wiadomo! Dopiero 2 października kojarzy mi się z uczelnią. Skojarzenie negatywne: brrr początek zajęć. Skojarzenie pozytywne: nieśmiertelna formułka "Dziś tylko zajęcia organizacyjne, puszczę was za 15min." wygłaszana przez cały pierwszy tydzień. Proste jak precel... Natomiast Cytrynę, gospodynię wieczoru, naszły z tej okazji refleksje na temat przemijania - jedni inaugurują, a drudzy już nigdy nie będą... Na szczęście szybko porzuciła ten trop stwierdzając, iż "zwykle po inauguracji następuje celebracja(!)". Dowiedzieliśmy się, że klub Mechanik (standardowe miejsce spotkań grupy twórczej Mechaniczna Cytryna) tego dnia stał się miejscem takiej 'celebracji z okazji inauguracji'. Kolejne Spotkanie przy herbacie z Cytryną, przypadające na pierwszy poniedziałek listopada, odbędzie się już w Mechaniku.
Opublikowany: 2007-10-27 07:20:00
Strony: