szukaj  |   kontakt

Daniel Gałązka - I z tą różnicą (live)Noro Lim - Tylko tyleTomasz Rokosz - Wicher dmie

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2011 » Mariusz Lubomski w „złym towarzystwie” - koncertowa „Ambiwalencja” w Imparcie
Mariusz Lubomski w „złym towarzystwie” - koncertowa „Ambiwalencja” w Imparcie

Doczekaliśmy się. Miał być w grudniu, a wystąpił w styczniu. W piątek, trzynastego, we Wrocławiu, na scenie kameralnej Impartu wykonał swoje największe przeboje i nowe piosenki. Towarzyszył mu zespół trzech muzyków.

Dorota Olearczyk | 

Mariusz Lubomski, jak na plastyka i muzyka przystało, śpiewomalował błyskotliwym słowem, głębokim dźwiękiem, oryginalnym gestem i wykwintną choreografią. Spójność tych cech nieodparcie powoduje chęć słuchania i oglądania artysty w żywiole koncertowym. Kupienie płyty może stać się namiastką przeżycia, lepszy taki erzac niż jego brak. Artysta pochodzi z Torunia i jest zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej. Charakterystyczne brzmienie uzyskuje wykorzystując rytmy i nastroje: bossa nowy, pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weila-Brechta i Toma Waitsa.

W Imparcie wystąpił ze znakomitym zespołem muzyków: Wojtek Pucyn - kontrabas, Jan Smoczyński – instrumenty klawiszowe, Robert Cichy – gitara akustyczna. Ten ostatni grał bardzo sugestywnie, co dodawało kolorytu scenicznego. Jednak mistrzem od dawkowania melancholii, liryki, autentycznych emocji był zdystansowany do siebie Mariusz Lubomski. Nie bez znaczenia byli - nieobecni na scenie, a obecni w tekstach - twórcy słów piosenek - Sławomir Wolski i Jan Wołek. Artystyczny tandem Lubomski - Wolski sprawdził się po raz kolejny. Publiczność żywiołowo reagowała słysząc pierwsze dźwięki „Spacerologii”, „Nie skreślaj mnie”, „Psychobójcy”.

Żeby poskładać w jakiś rytm
kształty, kolory, dźwięki, słowa;
Żeby nie każda myśl i czyn
dały się mądrze motywować;
Żeby móc robić rzeczy głupie,
człowiek wymyślił sobie sztukę.

(fragment tekstu „Żeby")
 

I całe szczęście, że Mariusz Lubomski chce robić „rzeczy głupie" i jak śpiewa w innym utworze, bywać czasem w „złym towarzystwie": ambiwalencji, sceptycyzmu, ironii, sarkazmu, dekadencji, paranoi.

Opublikowany: 2012-01-16 19:20:00

foto: Julian Olearczyk