szukaj  |   kontakt

Szymon Zychowicz - Boże, który wieszNoro Lim - Nie odchodźMichał Łanuszka - On pragnie szaty niebios

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2014 » Leśmian w synagodze - "Śmiercie" Magdy Kumorek na 35. PPA
Leśmian w synagodze - "Śmiercie" Magdy Kumorek na 35. PPA

„Śmiercie” to autorskie przedsięwzięcie Magdy Kumorek. Aktorka wybrała teksty i samodzielnie ułożyła do nich melodie, którym ostateczny kształt nadał aranżer Piotr Dziubek, wybitny autor muzyki teatralnej, świetny pianista i akordeonista, a prywatnie – mąż artystki.

Dorota Olearczyk | 

W niedzielę w Synagodze pod Białym Bocianem w ramach 35. PPA wystąpiła Magda Kumorek. Zaprezentowała premierowy program z płyty „Śmiercie”. Wiersze Bolesława Leśmiana zabrzmiały na nowo w pięknych aranżacjach a Aktorka strofom poety nadawała nowy koloryt i rytm. W jej interpretacjach utworów czasami pobrzmiewał bałkański puls i żywiołowość, która podobała się publiczności.

Album jest próbą oddania czci genialnej, w moim odczuciu, twórczości Bolesława Leśmiana – mówi (w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej") Magda Kumorek. - Jego poezja towarzyszy mi od lat. Powracam do niej cyklicznie, odczytując ją raz po raz na nowo, inaczej, w zgodzie z procesem osobistego rozwoju i doświadczeń, które stały się moim udziałem. Zachwyca mnie fakt, że w strofach obcego człowieka można odnaleźć bieg własnych myśli. Tylko dlatego miałam odwagę sięgnąć po twórczość Leśmiana i dodać do niej kilka własnych nut.

Muzyka powstawała spontanicznie, jako efekt niezobowiązującego przykładania nowych dźwięków do zapisanych blisko sto lat temu słów. Mnóstwo tu mocnych, skocznych rytmów, słychać fascynację autorów muzyką ludową, choć trudno się dopatrzyć folklorystycznej stylizacji. Piosenka aktorska. Piosenka poetycka. Piosenka leśmiańska.

Opublikowany: 2014-04-03 15:40:00
Fotogaleria

foto: Julian Olearczyk