szukaj  |   kontakt

Katarzyna Brzozowska - ModlitwaSławek Błęcki - Ballada ulicznaDariusz Wasilewski - Chodze i pytam

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.

zobacz video:

strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » Łaźnia 2009
XVI Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję ŁAŹNIA 2009 - cd.
Agata Kusek 329Zdecydowana większość pozostałych uczestniczek prezentowała dobry poziom wokalny, ale była też w jakiś sposób podobna, powtarzalna. Pewien wyjątek stanowiła Agata Kusek z Mielca. Publiczność wyjątkowo entuzjastycznie przyjęła świetną interpretację piosenki „Przekleństwo Millhaven" Nicka Cave'a. Kiedy się tego słuchało po plechach przechodziły ciarki.

Czlowiek na Ksiezycu 15Jedyny zespół biorący udział w tegorocznych przesłuchaniach konkursowych, czyli Człowiek na Księżycu  w składzie: Weronika Zdeb (śpiew), Kacper Bardzki (kontrabas, gitara basowa), Tomasz Grzybowski (gitara), Franciszek Tuz (śpiew), Filip Tuz (gitara), Krzysztof Pietras (piano), wykonał piosenki: „Modlitwa mojej matki przed zmrokiem" (sł. N. Bomse, muz. F.Tuz) oraz „Koszula" (sł. F. Tuz, muz. F. Tuz). Ich muzyka tworzy sympatyczne tło, choć repertuar jest jak dla mnie trochę zbyt natchniony. Zespół ma ciekawe możliwości dzięki posiadaniu do dyspozycji zarówno wokalu męskiego jak I żeńskiego.

Joanna Kaczmarek 87W piątkowy wieczór odbył się koncert laureatki Złotego Prysznica 2008 - Joanny Kaczmarek z Wrocławia. Towarzyszył jej zespół w składzie Dominik Bąkosa (fortepian), Wojtek Buliński (perkusja) oraz Grzegorz Piasecki (kontrabas). Godzinny występ wprowadził nas w lekko jazzujący klimat. Zabrzmiały m.in. piosenki znane między innymi  w wykonaniach Katarzyny Groniec  („Amsterdam", „Psotna Lola", „Męski - Żeński") czy Nicka Cave'a ("Crow Jane"). Pojawiły się również prezentowane w zeszłorocznym konkursie „Niepewność" i „O Romeo", a także „Youkali", „Nie budźcie mnie" i „Obejmę dozorcostwo". Nie zabrakło piosenki "Bardzo niedobre krasnoludki", kojarzącej się silnie z krakowskim występem Joanny na SFP. Początkowo nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że Kaczmarek prezentuje po prostu zbiór jej ulubionych piosenek. Ale nawet jeśli tak było,  już w połowie występu wciągnęłam się na tyle że przestałam na to zwracać uwagę. Publiczność przyjęła ją ciepło, co zaowocowało dwoma bisami.

Piotr Dabrowka 809Natomiast w sobotę po definitywnym zakończeniu przesłuchań konkursowych wysłuchaliśmy koncertu z okazji piętnastolecia pracy artystycznej Piotra Dąbrówki. Na scenie towarzyszył mu grający z nim od kilku lat zespół w składzie Mariusz Kowalski (fortepiany, gitary), Paweł Karaś (perkusja). Jak powiedział Piotr, ci muzycy pomagają mu brzmieć niebardowsko, bo nigdy nie był i nigdy nie będzie bardem. W rolę gadatliwego konferansjera wcielił się (jeszcze) dyrektor Łaźni - Paweł Kowalski. Pomiędzy wypowiedziami wprowadzającymi słuchaczy odrobinę wgłąb świata Piotra Dąbrówki (w jego życie opowiedziane właściwie od momentu narodzin) Piotr Dabrowka 861przebijał smutek. Zabawnie było słuchać o kolejnych ksywach Piotra: „Rzęsy", „Wargi" tudzież „Usztos", ciekawie o konkursach i osiągnięciach czy metamorfozach . Ale w chwilę potem łzy napływały do oczu gdy mówił, że z klubem Łaźnia jest związany od kilkunastu lat i zna go jak własną kieszeń. Porównywał Łaźnię do swojego mieszkania, które będzie musiał opuścić. Swój koncert - pożegnanie zadedykował pracownikom Łaźni: Pawłowi, Dorocie, Ani, Mariuszowi, Michałowi, Kubie, z którymi zżył się przez ten czas. Zaśpiewał utwory m.in. Madeja, Majewskiego, Nowaka, Grochowiaka, Kofty, Piechala oraz swoje. Kolejno wybrzmiewały „Zapraszam wszystkich", „Barman", „Piosenka na Piotr Dabrowka z zespolem 783cztery", „W czas zmartwychwstania", „Próba wiary", „Monolog niesłyszących się", „Nie jesteś", „Głodny jak pies" , „Wierszyk do sztambucha", „Bunt", „Cztery ściany świata", „Nim latarnie zgasną", „Psalm o chorych nogach", „Światło w oczy", „Kołysanka dla d...". Na bis obdarował nas „Jednym szeptem" Czyżykiewicza. Zawsze żałowałam, że Dąbrówka nie koncertuje szerzej (w Łodzi, Warszawie), ale jest chyba jakieś światełko w tunelu w związku z pomysłem na „Męski wieczór". „Męski wieczór" to koncert, na którym będą śpiewać czterej dorośli mężczyźni - idea zrodziła się ze współpracy i przyjaźni Piotra Dąbrówki z Łukaszem Majewskim. Póki co mężczyzn jest dwóch, ale piosenki powstają...

Na zakończenie XVI Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję Łaźnia 2009 w sali koncertowej Urzędu Miejskiego odbył się koncert galowy, który uświetnił występ krakowskiej  Piwnicy pod Baranami, która zaprezentowała się w programie zatytułowanym „Dymny, Dymny" w całości poświęconym Wiesławowi Dymnemu.


Werdykt - 16 OTŚP Łaźnia 2009 - Radom 24-25 IV 2009

Jury w składzie: Jan Poprawa, Bogusław Sobczuk, Jan Kondrak, Piotr Dąbrówka, Mariusz Kowalski, Paweł Kowalski po wysłuchaniu 22 solistów i zespołów postanowiło nagrodzić:

Karolinę Wałach - nagrodą specjalną w postaci refundacji kosztów uczestnictwa w Warsztatach Artystycznych Będzin 2009,

Małgorzatę Oleś - wyróżnieniem w postaci zaproszenia do koncertu laureatów,

Agatę Seidel - wyróżnieniem w postaci zaproszenia do koncertu laureatów.

Ponadto otrzymują:

Marcin Skrzypczak - nagrodę publiczności,

Łukasz Jemioła - nominację do finału 45 SFP w Krakowie,

Nagrody główne:

Brązowy Prysznic (ex aequo) - Anna Osenko, Tomasz Kazimierz Lewandowski i Marcin Skrzypczak.

Srebrny Prysznic (ex aequo) - Agata Kusek, Magdalena Lepiarczyk i Marta Wachowicz.

Złoty Prysznic - Łukasz JemiołaOpublikowany: 2009-09-09 12:10:00
Strony:
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 4,54
Komentarze