szukaj  |   kontakt

Wojtek Gęsicki - WybieramyJudyta Wenda - WołanieBartek Dzikowski - SOUND OF WORDS

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


PATRONATY
TROMBITA 2018

YAPA 2018

Moja Wolności 2018

NieBajka Łukasza Majewskiego

"Podróż"


strona główna » aktualności » 2016 » Konkurs na muzykę carillonu ilustrującą pracę gdańskiej Fontanny Heweliusza
Konkurs na muzykę carillonu ilustrującą pracę gdańskiej Fontanny Heweliusza

Siła carillonu kościoła Św. Katarzyny w Gdańsku połączona zostanie z szumem wody i subtelnym światłem Fontanny Heweliusza. Właśnie został ogłoszony konkurs na kompozycję muzyczną ilustrującą pracę gdańskiej fontanny. Realizują go lokalne instytucje – miejska spółka GIWK, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Zwycięska kompozycja ma być także stałą atrakcją artystyczną dla mieszkańców Gdańska i turystów.

Organizatorzy konkursu pt. „Fontannie bije ten dzwon” postanowili skorzystać z potencjału specjalistów w dziedzinie sztuk muzycznych do zaistnienia w Gdańsku niepowtarzalnego połączenia dźwięków carillonu z efektami wizualnymi fontanny. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej kompozycji naśladującej ruchy wody i odpowiadającej nastrojom kolorystycznym dwunastominutowego programu specjalnego Fontanny Heweliusza. Wodotrysk został wybudowany w 2014 roku przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną dla upamiętnienia ważnych inwestycji związanych z gospodarką wodną i ściekową w mieście (Gdański projekt wodno-ściekowy).

Carillon Kościoła św. Katarzyny to zespół 50 dzwonów umieszczonych we wieży. Dzwony poruszane są przy pomocy klawiszy (przypominających kołki), na których gra się pięściami lub palcami. Carillonu solo można posłuchać w każdy piątek w godz. 14.45-15.15 podczas cotygodniowych koncertów. Nadzór i opiekę nad gdańskimi carillonami sprawuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Jeżeli konkurs wyłoni wartą wdrożenia kompozycję, już od najbliższego sezonu letniego, w godzinach wieczornych carillon zostanie zestrojony z choreografią fontanny znajdującej się w okolicy Wielkiego Młyna. Jeżeli pomysł spodoba się mieszkańcom i turystom, w lipcu i sierpniu będzie można zobaczyć i usłyszeć je codziennie. – Przedsięwzięcie „Fontannie bije ten dzwon” wprowadzi do oferty artystycznej Gdańska nową, niespotykaną w innych miastach jakość. Wykorzystuje naturalny potencjał sąsiadujących ze sobą obiektów w celu połączenia różnych dziedzin sztuki. Symbioza głosu carillonu, wody i światła idealnie wpisuje się w przestrzeń Starego Miasta – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

W zmaganiach konkursowych mogą wziąć udział kompozytorzy z całej Polski. Zadaniem konkursowym jest napisanie dwóch wersji utworu na carillon ze ścieżką dźwiękową (wersja do gry ręcznej i wersja do gry automatycznej). Każdy z uczestników ma możliwość zgłoszenia dowolnej liczby utworów. Prace należy składać w siedzibie lub przesyłać na adres Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o. do 21 marca 2016 roku.

Jury konkursowe, złożone głównie z wybitnych wykładowców Akademii Muzycznej w Gdańsku, wyłoni utwór o najciekawszej idei muzycznej, profesjonalnie przygotowany, świadczący o dobrej znajomości instrumentarium, w którym głos carillonu koresponduje ze ścieżką dźwiękową i efektami programu specjalnego Fontanny Heweliusza. – Czuję się zaszczycony, że mogę oceniać utwory muzyczne, które staną się częścią tak ciekawego i ważnego dla naszego Miasta projektu. Jestem przekonany, że zainteresowanie konkursem będzie duże. Mam również nadzieję, że jakość zgłoszonych prac nas usatysfakcjonuje– twierdzi prof. Krzysztof Olczak z Akademii Muzycznej w Gdańsku, przewodniczący jury konkursowego.

Ważnym elementem konkursu będą również jednodniowe warsztaty carillonowe. Odbędą się 20 stycznia 2016 r. w Kościele św. Katarzyny (Muzeum Zegarów Wieżowych) oraz w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Poprowadzi je gdańska carillonistka – Pani Monika Kaźmierczak. Szczegółowe informacje o warsztatach oraz Regulamin konkursu znaleźć można na stronie giwk oraz na facebooku Carillony gdańskie.