szukaj  |   kontakt

Maciej Turkowski - Podwórza
Jacek Gutry & Gut-muzyk - Polski Folk-lor
Apolinary POlek - Kołysanka dla Nieznajowej

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2007 » Koncert 13 poetów w Radomiu
Koncert 13 Poetów w Radomiu - cd.
Joanna LewandowskaW tym momencie na scenie pojawiła się - jak to ujął Poprawa - ulubienica publiczności czyli Joanna Lewandowska, będąca pierwszą laureatką stypendium im. Marka Grechuty przyznawanego na SFP w Krakowie. Genialnie zaśpiewała piosenkę Jana Wołka "Karawaniarski koń" do muzyki Jerzego Satanowskiego. Jej głos i przekazywane emocje sprawiły, że aż mnie ciarki przeszły z wrażenia... Od koncertu minęło już kilka miesięcy, a ja nadal nucę tą piosenkę i żałuję, że nie znalazła się na wydanej przez Joannę płycie "Najwcześniej później" . Podczas koncertu mogliśmy jeszcze usłyszeć jej interpretację piosenki "Spacerologia" (sł. S. Wolski, muz.
M. Lubomski). Także w tym przypadku upływający czas nie zatarł wrażenia, które pozostało na długo po tym jak Joanna zeszła ze sceny...

Wcześniej mieliśmy okazję podziwiać jak Krystyna Świątecka wydobywa dźwięk z fletu. Teraz przyszedł czas na wydobycie głosu z siebie... I to głosu niezwykle przyjemnego...
W jej wykonaniu wysłuchaliśmy dwóch utworów: "Powrót" (sł. J. Kaczmarski, muz.
P. Gintrowski) oraz "Pole jesienne" (sł. M. Szawińska, muz. S. Brzozowski).


Koncert 'Trzynastu Poetów' stał się także okazją do krótkiego (ale jednak) wsłuchania się
w twórczość Jaromíra Nohavicy, uważanego za największego poetę słowiańszczyzny od czasu śmierci Bułata Okudżawy. Jego koncerty choćby odbywały się w maleńkim miejscu trudnym do znalezienia na mapie, ściągają kilkuset osobową widownię z różnych krajów. Michał ŁanuszkaTo zdumiewająca postać. Jego piosenki tłumaczone były wielokrotnie, ale nie zawsze z sukcesem. Nie zawsze też Jarek sam zgadzał się na ich reinterpretację. Najbliższa oryginału jest poetka z Cieszyna - Renata Putzlacher, która przetłumaczyła mnóstwo jego utworów. Dwie piosenki Jarka - "Kometa" oraz "Margot" - w jej tłumaczeniu wykonał Michał Łanuszka - były laureat Łaźni, młody artysta, który w ciągu kilku lat zrobił oszałamiającą karierę... Skończył studia na PWST, został redaktorem radia RMF Classic, ale przede wszystkim został zaakceptowany przez Jarka Nohavicę jako jedyny właściwie artysta, który może śpiewać wszystkie jego utwory. Kiedy słyszy się jego wykonania, można łatwo zrozumieć dlaczego... Prywatnie od dnia, w którym obejrzałam "Rok diabła" (w skrócie: film z Jarkiem i o Jarku) utwór "Kometa" kocham najbardziej spośród znanych mi pieśni Nohawicy. W wykonaniu Łanuszki zabrakło mi tamtych emocji... Zawsze chciałam usłyszec ją po polsku i byłam trochę zawiedziona, lecz mimo wszystko bardzo cenię to co Łanuszka robi. Jeśli chodzi o drugi utwór, to cechuje go niezwykle wpadająca w ucho melodia.

Agnieszka GrochowiczPodczas radomskiego koncertu zaprezentowała się także Agnieszka Grochowicz, która również była laureatką Łaźni. Agnieszka jest aktorką, ale też gwiazdą krakowskiego kabaretu „Loch Kamelot", poza tym pisze teksty, do których muzykę komponują głównie krakowscy kompozytorzy. W Radomiu zaśpiewała dwa z nich, a mianowicie „Krótki urlop od faktu urodzenia" (muz. Olek Brzeziński) oraz „Zabierz mnie stąd" (muz. Ewa Kornecka).

Na zakończenie wieczoru usłyszeliśmy pieśń niepokornego Nicka Cave'a zatytułowaną "Henry Lee" (w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego) oraz utwór Jana Wołka "Dziura
w całym" (muz. J. Grzywacz) - obie w wykonaniu Joanny Liszowskiej.

Cieszę się, że miałam okazję podziwiać jedną z odsłon cyklu '13 Poetów'. Dostarczył mi wielu niezapomnianych doznań muzycznych... I chyba o to w tym wszystkim chodzi ;-)

 

 

Opublikowany: 2007-07-08 13:40:00
Strony: