szukaj  |   kontakt

Jacek Gutry - Ślimak JanuszWojtek Gęsicki - Jak długoDrużyna Wawrzyna - Jaki Pan taki kram - Postulat nr 13 (live)

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2010 » Powrót do Korzeni 2010
IV Przegląd Piosenki Literackiej i Turystycznej Powrót do Korzeni - Kraków 30 I 2010 - cd.
ADSUNastępnie przyszedł czas na ADSU, czyli Adama Sudera i jego przyjaciół. Znów byłem w szoku. To jak zespół zabrzmiał w składzie gitara i śpiew (Adam), bas (Bartek Węgrzyn), pianino (Wiktor Kuna) i cajon (Daniel Suder) różniło się od "energicznej refleksji" z bereśnikowego grania Adama z Wiktorem, ale zaprezentowało się wspaniale. Trzeba przyznać, że spostrzeżenie basisty zespołu jakoby skład odszedł nieco od poezji śpiewanej w stronę akustycznego rocka jest trafne, ale w przypadku ADSU, ta zmiana wyszła im na dobre. Jako kontrast dla spokojnego Włodka zagrali bardziej żywiołowo, nie zatracając jednak przy tym łagodnej nuty, do tego dochodziły wciąż tak samo dobre teksty. Zagrali wszystkie najbardziej znane utwory, bisów również nie zabrakło. Było super.

Andrzej MrózPo krótkiej przerwie przyszła pora na pierwszą z gwiazd tego wieczoru, a mianowicie na Andrzeja Mroza. Wraz z przyjacielem i małżonką pokazał nam, że jego muzyka wciąż żyje, a licznie zgromadzona publiczność (przez cały czas docierali nowi słuchacze) przyjęła go bardzo gorąco. Podczas recitalu można było usłyszeć kilkanaście utworów tego mistrza piosenki turystycznej, zaaranżowanych zwyczajnie, tak jak grywa się je przy ogniskach, na dwie gitary klasyczne. Muszę przyznać, że pierwszy raz miałem przyjemność posłuchać pana Andrzeja i niezmiernie zaskoczony byłem jego mocnym, dźwięcznym głosem. W trakcie koncertu na scenę wkroczył organizator, Alek Babiuch i w kilku słowach opowiedział o autorze i jego muzyce. Za wszystko to co Andrzej Mróz zrobił dla piosenki turystycznej, został uhonorowany nagrodą "IV Powrotu do korzeni". Nie obyło się bez "Sto lat" odśpiewanego przez całą publiczność, gromkich braw i podziękowań. Zabrzmiało jeszcze kilka utworów i występ dobiegł końca.

AtmasferaNa samym końcu przyszła kolej na "Atmasferę", grupę z Ukrainy, która na "Powrót..." przybyła dzięki pomocy sponsora. Podobnie jak w przypadku Andrzeja Mroza, nie znałem wcześniej twórczości tej grupy, gdzieś tam co prawda przemknęło mi kilka koncertowych nagrań na Youtube, ale nie przyjrzałem się im zbytnio, dlatego byłem bardzo zaskoczony ilością ludzi, którzy przybyli by posłuchać sąsiadów zza wschodniej granicy. W mgnieniu oka, przednie ławki opustoszały, jednakże siedzący na nich ludzie nie wyszli. Wstali, podobnie jak wszyscy ci, którzy na wcześniejszych koncertach siedzieli przed samą sceną, na ziemi. A potem ze sceny dotarła do wszystkich cudowna, łagodna muzyka z dużą nutą folku. To co wyczyniał ten ośmioosobowy zespół przeszło najśmielsze granice. Opanowania instrumentów mogliby im pozazdrościć muzycy z niejednej filharmonii... Atmasfera, potrafi tworzyć atmosferę... Oj, potrafi.

Co mnie ubodło w całym festiwalu? Na pewno brak grupy Bez Jacka. W końcu to "ich" festiwal, do tego zawsze kojarzony z ich składem, tym razem jednak nie zaszczycili nas swoją obecnością. Jak to się mówi, są rzeczy, które warto zrobić i inne, które opłaca się zrobić. Szkoda, że w tym wypadku to zaważyło, ale na szczęście muzycy, którzy na "Powrocie..." wystąpili pokazali, że nawet bez jacków wieczór może być udany. Bo był udany, z całą pewnością.

Opublikowany: 2010-03-15 15:20:00
Strony:
Foto - Powrót do Korzeni 2010

Autorami zdjęć są Aneta Kozak oraz Witold Poręba.

 

Oceń ten artykuł
Komentarze