szukaj  |   kontakt

MATEUSZ RULSKI - Bądź sobąTomasz Rokosz - KolędaDariusz Rubin - Maskarada

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » II Musica Poetica
II Musica Poetica - Wrocław 7 XI 2009
II Musica Poetica już za nami. A działo się, oj działo :-). W sumie wystąpiło 13 podmiotów artystycznych, łącznie 28 osób! Początek imprezy miał miejsce o godz. 19:00, a koniec tuż przed 2:00 w nocy. Publiczność wspaniale dopisała, choć po północy pozostali już ci najwierniejsi i najmocniejsi ciałem. Większość występów miała charakter mini-recitali, ok. pół godzinnych.
Donat Kamiński | 
Antoni GustowskiKoncert otworzył młody wrocławianin Antek Kamiński dwoma utworami: "Się" Edwarda Stachury i "Balladą Wołyńską", której tekst był kompilacją kilku poetów. Jako drudzy w kolejności, ale pierwsi z dłuższym repertuarem wystąpili Tomasz Henciński z Anią Grabowską tworzący duet Jednym Słowem. Po krwawej "Balladzie Wołyńskiej" zaprezentowali oni głuchołaską krainę łagodności pełną aniołów, kobiet, nierzadko też będących w rozterkach związanych z przemijaniem, odchodzeniem. Spokojna, liryczna, refleksyjna muzyka. Wierzyć się nie chce, że Jednym Słowem grają razem dopiero od miesiąca. Kolejnym wykonawcą był młody, ale bardzo dojrzały artystycznie, znany już z wielu przeglądów jak i z I edycji "MP" - Antoni Gustowski z Warszawy. Rozpoczął od "Pierwszej dziewczyny" Brassensa we własnym przekładzie, później zaśpiewał fantastycznie Renauda ("Pierrot"), następnie mogliśmy usłyszeć dwie piosenki w całości autorstwa A. Gustowskiego: "Piosenkę muzealną", którą podbił publiczność oraz "Życie". W jego piosenkach słychać próby pogodzenia wartości utworu z jego formą - Antoni chciałby, żeby forma jego utworów była przystępna.

Basia RaduszkiewiczPo Antonim wystąpiła Basia Raduszkiewicz - gwiazda wieczoru. Jej repertuar oscylował wokół programu "Dzika Róża". Był to występ po prostu zapierający dech w piersiach. Basia jest niesamowitą perfekcjonistką. Jestem pewien, że to co można było usłyszeć i zobaczyć tu na wrocławskiej scenie, tak samo zaśpiewałaby w Carnegie Hall czy w jakimkolwiek innym ważnym miejscu. Poza balladami Nicka Cave'a usłyszeliśmy piosenki Ewy Demarczyk, Agnieszki Osieckiej i innych tuzów piosenki polskiej. Można też było usłyszeć niespodziankę muzyczną jaką Basia zgotowała wrocławianom, mianowicie piosenkę już nieistniejącej grupy "Wolny Wybór" zatytułowaną "Mała lampka". Oczywiście wykonanie było najlepszej próby - w moim przekonaniu zdecydowanie lepsze od oryginału (oczywiście nic nie ujmując oryginałowi).

Projekt VolodiaPo Basi wystąpił mający świetny kontakt z publicznością, niezwykle sympatyczny duet z Opola: Tomasz Sawicki i Grzegorz Grunwald. Tomasz Sawicki był zresztą na poprzedniej edycji "MP" tyle, że sam. Zgodnie ze swoją zapowiedzią śpiewali o rzeczach bardzo poważnych w sposób mniej poważny. Trudno jednoznacznie zakwalifikować do jakiego nurtu należą te utwory, ale na pewno nie jest to piosenka biesiadna. Mają swój własny styl i jeżeli już trzeba by na siłę szufladkować to zaliczyłbym je gdzieś pomiędzy Wojciechem Młynarskim a Janem Kaczmarkiem. Po Tomaszu Sawickim wystąpił kultowy (w pewnych kręgach) wrocławski zespół Projekt Volodia grający we własnych aranżacjach piosenki Włodzimierza Wysockiego. Zespół składa się z: dwóch gitar, banjo, dwóch perkusji. Zagrali fenomenalnie, w większości znane utwory Wysockiego. Przy utworze "Kołysanka pijacka" statystował ochotnik z publiczności, nie uchylając się od jednego głębszego z wokalistą zespołu Januszem Kasprowiczem. Trzeba dodać, że Projekt Volodia to zespół, w skład którego wchodzą muzycy z przeróżnych stylów: blues, rock, flamenco, jazz. Pomysłodawca zasługuje na największe uznanie z powodu sposobu aranżacji i jej niekonwencjonalności.
Opublikowany: 2010-01-08 17:40:00
Strony:
II Musica Poetica - Wrocław 7 XI 2009
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 3,80
Komentarze
Data:
 2010-02-04 17:43:50
Autor:
 Ja
Treść:
 Antoni Kamiński zaprezentował tylko dwa utwory (podobnie jak w III edycji) i pozostawił duży niedosyt. Osobiście uważam, że powinien zdecydowanie więcej utworów zaprezentować
e-mail:
 sikalski@wp.pl
Data:
 2010-02-04 17:38:35
Autor:
 Ja
Treść:
 Antoni Kamiński, ale chłopak ma głos
e-mail:
 sikalski@wp.pl