szukaj  |   kontakt

Gabriela Lencka - Mój MisiuBartek Dzikowski - CRAZY LIFEAgata Gałach - Jak kamień

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


PATRONATY
TROMBITA 2018

YAPA 2018

Moja Wolności 2018

NieBajka Łukasza Majewskiego

"Podróż"


strona główna » relacje z imprez » rok 2017 » Fotorelacja: Znamy finalistów 38. PPA - werdykt jury
Fotorelacja: Znamy finalistów 38. PPA - werdykt jury

38. Przegląd Piosenki Aktorskiej rozpoczął się 24 marca II etapem Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej. Wystąpiło 20 uczestników, z których 7 zaprezentuje się w koncercie finałowym, 31 marca.

Piątkowy koncert, inaugurujący 38. PPA, rozpoczął się od uczczenia pamięci Wojciecha Młynarskiego- poety, mistrza słowa, silnie związanego z PPA, którego pogrzeb odbył się w Warszawie kilka godzin wcześniej. Wspólnie zaśpiewaliśmy „Jeszcze w zielone gramy” i kołysaliśmy kartonowymi biało- czerwonymi kartkami, które tworzyły inicjały WM i serce. 

Paweł Gołębski-konferansjer, jak sprawny wodzirej, prowadził wielogodzinny koncert konkursowy. Podczas wieczoru z piosenkami, z tzw. Kanonu Piosenki Aktorskiej, interpretowanymi przez dwudziestu wykonawców powiewały szale, brzmiały skrzypce i gitara, widzieliśmy płynące po policzkach łzy, biało- czerwone piersi, gramofonową pupę, słuchaliśmy oskarżeń wypluwanych z ust wraz z jabłkiem. Zabrzmiały teksty po polsku, niemiecku i francusku. Było nowocześnie i klasycznie, lirycznie i dramatycznie, kontrowersyjnie i wyraziście. Różnorodne formy ekspresji wykonawczej z sukcesem przykuwały uwagę widzów i jurorów ponad pięć godzin.

Członkowie Rady Artystycznej PPA: Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Wojciech Krzak, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk oraz dyrektor artystyczny PPA Cezary Studniak zakwalifikowali do Finału siedmioro wykonawców.

Są to:

  • Katarzyna Janiszewska, Wydział Aktorski wrocławskiej PWST. Zaśpiewała „Czarne skrzydła” Toma Waitsa w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego, „Powrót” Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego, i „Jesteś tą formą zła, co ja” („Bad as me”) Toma Waitsa we własnym tłumaczeniu.
  • Marcin Januszkiewicz, aktor, wokalista, songwriter, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, związany z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Studio i Buffo, i z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol. Zaśpiewał „Pieśń Legionów Polskich” z muzyką Józefa Wybickiego, „Nim wstanie dzień” Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy.
  • Alicja Juszkiewicz, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. Zaśpiewała miks „Ogrzej mnie” Wojciecha Młynarskiego i Włodzimierza Korcza z fragmentami „Kolorowych snów” Just 5, „Plastic Lips” z tekstem własnym i Tomasza Pietrygi, muzyką własną i Andrzeja Perkmana.
  • Katarzyna Kłaczek, Wydział Lalkarski wrocławskiej PWST. Zaśpiewała „Rebekę” Białostockiego/Własta, „Brudną Dariannę” z tekstem Popka i muzyką Michaela Jacksona i „Rozpacz płynie rzeką poprzez świat” Toma Waitsa w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego.
  • Dorota Kuziela, skrzypaczka, kompozytorka, poetka i wokalistka. Zaśpiewała „Taki pejzaż” Andrzeja Szmidta i Zygmunta Koniecznego. „The Piano Has Been Drinking” Toma Waitsa i „Łajkę” z własną muzyką i tekstem.
  • Karolina Micuła, Studium Musicalowe Capitol we Wrocławiu. Zaśpiewała „Piosenkę konkursową” z własną muzyką do tekstu Marzeny Sadochy, „Lubię was, szczeniaki”, tekst Jonasza Kofty, także z własną muzyką, i „Arahję” Kazika Staszewskiego/Kultu.
  • Julita Wawreszuk, studentka Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku, aktorka Teatru Najnowszego tamże. Zaśpiewała „Ciche mieszkanko” Jeanine Tesori z tekstem Dicka Scanlana w tłumaczeniu Jakuba Kornackiego, „Na kolana” Wojciecha Szelachowskiego i Krzysztofa Dziermy, i Wojciecha Młynarskiego „Łoł”.

Finaliści wezmą udział w warsztatach wokalnych, które – jak w ubiegłym roku – poprowadzą Andres Martorell i Magda Navarrete – wokaliści, performerzy oraz autorzy muzyki i tekstów.

Organizatorzy wręczą nagrodę w wysokości 3 tysięcy zł dla każdego uczestnika Konkursu zakwalifikowanego do III etapu oraz nagrody w Koncercie Finałowym: GRAND PRIX – statuetkę TUKANA ZŁOTEGO oraz 25 tysięcy zł, Nagrodę Dziennikarzy – statuetkę TUKANA DZIENNIKARZY Nagrodę Publiczności – statuetkę TUKANA PUBLICZNOŚCI. A także NAGRODĘ SPECJALNĄ STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej – 10 tysięcy zł i NAGRODĘ NIEMIECKO-POLSKIEGO TOWARZYSTWA KULTURALNEGO POLONICA E.V. W KOLONII – 2 tysiące zł wraz z zaproszeniem do udziału Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii.

oprac. Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk i Dorota Olearczyk