szukaj  |   kontakt

RYKOSZEPT - Torba na Rzeczy PospoliteŁukasz Jakubowski - SzczuczarzTomasz Rokosz - Kolęda

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.

zobacz video ...

strona główna » relacje z imprez » rok 2008 » Festiwal Piosenki Innej - Lubawa 2008
I Festiwal Piosenki Innej - Lubawa 2008
W dniach 9-10 sierpnia 2008 roku odbył się w Lubawie I Festiwal Piosenki Innej. Lubawa to kolejne miejsce na naszej mapie festiwalowej, witające z otwartymi ramionami entuzjastów i propagatorów szeroko rozumianej piosenki literackiej. Z różnych zakątków Polski zjechało do Lubawy liczne grono tzw. 'wrażliwców'. Nie zabrakło uczestników konkursu, jurorów, przyjaciół piosenki poetyckiej, przedstawicieli mediów, popularyzujących ten właśnie gatunek muzyki oraz gwiazd, mających za zadanie zachęcić miejską publiczność do uczestnictwa w tym jakże chwalebnym przedsięwzięciu.
Michał Konstrat | 
Warto na wstępie wspomnieć o ciekawostce regulaminowej przeglądu, odróżniającej ten festiwal od innych. Wyboru pięciu najciekawszych wykonawców, nominowanych do koncertu laureatów, dokonywały dwa niezależne od siebie źródła: jurorzy, którzy wskazali czterech uczestników, piątego zaś wyłonili sami uczestnicy konkursu. Każdy zatem miał w konkursie laureatów swojego reprezentanta, któremu mógł kibicować dalej. W szranki o najwyższe laury festiwalu stanęło 11 wykonawców: Andrzej Marczyński z Wejherowa, Tomasz Lewandowski z Tarnowa, Bogusław Bierwiaczonek z Goczałkowic, Tomasz Salej z Olsztyna, Waldemar Pawlikowski
z Gubina, Anna Idzikowska z Warszawy, Michał Konstrat z Warszawy, Michał Żuczkowski z Góry, zespół Kantylena z Elbląga, grupa Obiło się o uszy z Zielonej Góry i Dominika Barabas z Lądka Zdrój.

Przesłuchania trwały bez mała pięć godzin. Każdy z uczestników miał możliwość zaprezentowania co najmniej pięciu piosenek. Formuła recitalowa pozwoliła jurorom oraz publiczności, zgromadzonej w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, na lepsze przyjrzenie się poszczególnym uczestnikom konkursu i zapoznanie się z ich twórczością. Konkurs zdominowali panowie. Tylko w trzech przypadkach mieliśmy okazję podziwiać słowno-muzyczne dokonania płci pięknej. Każdy występ poprzedzała krótka rozmowa prowadzącego z uczestnikiem. Przybliżenie słuchaczom samej osoby wykonawcy nadawało każdemu występowi pewnej tożsamości. Uczestnicy nie byli już tacy anonimowi, jak to zwykle bywa na innych imprezach. Sztywne ramy konkursu zostały więc nieco rozluźnione
i uczestnicy niejednokrotnie wplatali pomiędzy piosenki krótkie wprowadzenia, rozjaśniające nieco słuchaczom przesłanie i treści w nich zawarte. Co prawda, jurorzy zwykle nie lubią tzw. 'wstępów' do piosenek, ale dla tych, którzy nie mieli tekstu przed sobą i słyszeli utwór po raz pierwszy, były to cenne wskazówki, mogące pomóc w dotarciu do sedna utworu.

Przemyslaw Mazurek 698Wszyscy soliści akompaniowali sobie na gitarze - klasycznej bądź akustycznej. W jednostkowych przypadkach mogliśmy usłyszeć dźwięk pianina, harmonijki ustnej czy klawiatury komputerowej, strojonej w tonacji g-moll ;-). Tylko zespół Kantylena jako jedyny miał w swoim arsenale dodatkowo perkusję i skrzypce. Liczyła się więc przede wszystkim wartość samych piosenek, bo poziom wykonawczy w wielu przypadkach był zbliżony. W sytuacjach spornych wygrywały piosenki w pełni autorskie, co jest warte szczególnego podkreślenia. Nie wszystkie festiwale promują tzw. 'całkowity wkład własny'...

Mieliśmy okazję wysłuchać poezji poważnej, smutnej, monumentalnej. Były jednak
i piosenki o dużo lżejszym ciężarze gatunkowym, ocierającym się o kabaret czy sarkazm, choć nie tylko. Były wykonania liryczne i przejmujące, ekspresyjne i wybuchowe, prześmiewcze i refleksyjne. Melancholia przeplatała się z pastiszem i nowatorskością rozwiązań. Starli się również ze sobą, parafrazując tytuł jednej z powieści Iwana Turgieniewa, "ojcowie i dzieci". Mieliśmy okazję posłuchać zarówno przedstawicieli pokolenia o wielkim bądź już pokaźnym bagażu doświadczeń, jak również osoby, które tego doświadczenia dopiero nabierają. Śpiewali dla nas, z jednej strony, wykonawcy zaprawieni już w bojach festiwalowych, z drugiej strony, nie zabrakło jednak świeżej krwi, która pięknie dopełniła tę różnorodność artystyczną, jakiej byliśmy świadkami podczas pierwszego dnia zmagań konkursowych.

Opublikowany: 2008-08-24 20:00:00
Strony:
notka o autorze ...

Michał Konstrat - absolwent filologii rosyjskiej, zawodowo działa w branży motoryzacyjnej z zamiłowania autor, kompozytor, gitarzysta, wokalista. Prywatnie troskliwy ojciec małej Dominiki ....

Oceń artykuł
Średnia ocena: 4,80
Skomentuj ten artykuł
Data:
 2008-09-25 20:06:00
Autor:
 Michal
Treść:
 bylem na koncercie pierwszego i drugiego dnia. Porazka bylo zrobienie tego 2-go w plenerze, a jesli juz to zabezpieczenie sceny, bo zaczelo padac akurat na kasprzyckim, czyli gwiezdzie wieczoru. Jakby to byl stany koncert to moze jeszcze, ale wszyscy siedzieli. Te lazienki to kameralne miejsce i mozna bylo o tym pomyslec. To prosze wziac pod uwage przy organizacji za rok. i mam nadzieje, ze artysta zostal przeproszony, za to jak montowano ten smutny namiot. A jak niet, to ja przepraszam, jako jego sluchacz, a zarazem niestety i mieszkaniec lubawy.
e-mail:
 
Data:
 2008-09-02 10:47:56
Autor:
 magda
Treść:
 byłam,widziałam,słyszałam,świetna impreza i relacja zresztą też
e-mail:
 
Data:
 2008-08-31 23:27:23
Autor:
 Entuzjasta piosenki innej ;)
Treść:
 Świetny artykuł. Festiwal super sprawa zapraszam już w przyszłym roku :)
e-mail:
 
Data:
 2008-08-26 00:50:21
Autor:
 Melanie
Treść:
 Fantastyczna relacja,fantastyczni ludzie,fantastyczne ciepło!!!Tak trzymać
e-mail:
 
Data:
 2008-08-25 19:44:10
Autor:
 Jareczek
Treść:
 bardzo dobra relacja, fajnie napisany tekst, super filmiki, zdjęcia i mp3 !!! Gratuluję i pozdrawiam redakcję iska'a ;-)
e-mail: