szukaj  |   kontakt

Kaduceus - Inwazja
Andrzej Wawrzyniak - W małej kawiarni
Bartek Dzikowski - LULLABY

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.


strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » Biłgoraj 2009
XXI Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską 2009

Tegoroczne XXI spotkania rozpoczęły się nietypowo, bo spektaklem “Klątwy” Wyspiańskiego, zrealizowanej przy współpracy fundacji “Kresy 2000”, z naszym - "Teatru i muzyki" z Biłgoraja a także z moim skromnym udziałem. Chór w tym dramacie zaiste Grecki - postać zbiorowa. (Teatrolodzy pewnie mnie oplują za nie dość naukowe sformułowanie, ale co mi tam. My artyści, a jest nas w końcu tak niewielu...). Jak zwykle w Biłgoraju ciekawie i organizacyjnie wzorowo. Ale ad rem.

Marek Sochacki | 

Karolina Serocka Jak zwykle na początek koncerty laureatów lat ubiegłych. Laureatka sprzed dwu lat - Piosenka “ Niegłupia, niebrzydka “ tekst Agnieszki Osieckiej znakomity – znam z opowieści samej autorki historię powstania tekstu - jest oparty na autentycznym anonsie prasowym. Tak życie trafia do poezji. Wykonany z wrażliwością i nutką nostalgii. Potem “Kochankowie jednego dnia” w wolnym tłumaczeniu z francuskiego Wojciecha Młynarskiego – historia samotnej , czekającej na księcia za kontuarem, ballada klasyczna ze smakiem wykonana. Następna znakomita “Łagodna”- czarny bardzo humor , świetny tekst mistrza Wołka, którego podnóżkiem wielbiącym talent jestem od lat, ubaw na widowni. Tango, kolejny utwór – takie sobie. Fragment wizji z Nie-boskiej komedii, znany z repertuaru Wandy Warskiej, piękny tekst, bardzo kobiecy, a Karolina tą “babskością” emanuje i takiż był do końca jej koncert. Pieśń o “Żoliborzu” Tekst chyba MP Jasnorzewskiej i “Dobranoc” Agnieszki Osieckiej dopełniły mini recitalu. Kobiety pewnie usatysfakcjonowała i co wrażliwszych panów też (chyba jestem wrażliwy, bo się zasłuchałem). 

Mateusz RulskiMatusz Rulski-Bożek laureat już zeszłoroczny, facet o którym już napisałem tyle peanów, że muszę mu jakąś łyżkę dziegciu w beczkę miodu wsadzić, co łatwe nie jest, bo to i poeta zacny i muzyk znakomity, prześmiewca w angielskim stylu… Stop! Miałem nie chwalić ! I Jeeest!!! 9 minut ględzenia o Eskimosie …ale cholera i to nie zanudza, gitarka buduje nastrój, i co dalej…. No dobra przywalę .Morał taki sobie, mogłeś być błyskotliwszy.(Tu zacząłem się zastanawiać nad nowym, lepszym morałem, ale…nic mi błyskotliwego do głowy nie przychodziło, a zresztą… co ja mu będę morał wymyślał, co to moje..?).A kolejna piosenka o parku jest po prostu… śliczna, z gatunku takich ,których zazdroszczę… no miałem nie chwalić… ale to kurna brzmi…. Angielski znam na poziomie - Kali kochać ,Kali uciąć - więc o pieśni w tym języku wykonywanej wyrażał się nie będę (ładnie brzmi).  

Tomasz RokoszTeraz ab ovo – konkurs. Tomasz Rokosz z Lublina, grający na lirze korbowej (fajny instrument) – “Za rzekę w cień drzew” i “Kolęda”- pierwsza pieśń, folkowa, dedykowana Hemingway`owi, ładny tekst, pięknie, szantowo brzmiący i wykonany z szantowym zaśpiewem. Drugi z towarzyszeniem gitary, przemyślenia bożonarodzeniowe, poetycka wizja początku świata. Dobre to było. 

Michał Żuczkowski - Leśnik rodem z Biłgoraja, obecnie z Góry, autor śpiewający. Z roku na rok coraz sprawniejszy instrumentalnie i autorsko, aczkolwiek ma tendencje do psucia , poetyckich wizji wtrętami kolokwialnymi nazbyt. Michał ,piosenka o zakochanych , niepotrzebnie “zchamiona”, bo miłość, jaka by nie była jest piękna, poza tym masz tendencje do “przegadywania” utworów, szlachetna powściągliwość w słowie, byłaby na miejscu. Kreśl, choć to boli. Druga piosenka ,o sercu, lepsza o niebo, umiesz opowiadać, ale… znowu ciut za długie, po co ta powtórka na koniec i to brzdąkanie ,które niczemu nie służy? Skróć to o połowę, a będzie to fajny numer!

Marek Sochacki, czyli Ja - Pejzaż z Brunonem Schulzem , jeden z moich lepszych utworów, z ładną wokalizą Oli Abramczyk - stary ,bo chyba sprzed 20 lat więc umiem na pamięć i mogę się skupić na wykonaniu. Bardele , tekst o sprzedawaniu się, bo… z prawdy trudno wyżyć, a chciało by się. Ale… jak się człowiek nie potrafi rozdwoić na akompaniatora i jednocześnie wykonawcę, a i tekst musi z kartki…efekt nie taki jak zamierzony, ale wyróżnienie dostałem… 

Patrycja Szubstarska - Sandomierz, “Za oknem Ty” - Ironiczna nieco piosenka o zakochaniu młodzieńczym z Szekspirem w tle, półautorska , słychać było lekką tremę w głosie – bo to najmłodsza wykonawczyni, ale to dziewczę obdarzone jest wdziękiem scenicznym i talentem aktorskim.Lepsza w “Miasteczku cud” Osieckiej i Satanowskiego. Ładnie wyinterpretowane. Czekamy na sukces.  

Michał Konstrat - Rusycysta z Warszawy. Zaśpiewał swoje autorskie piosenki, w których zresztą najbardziej go lubię, bo poetą jest. Pierwsza - “Plotka”, ballada o morfologii plotki, pajęczyną oplatającej najszlachetniejsze intencje i uczucia, brrr…, tekst ślicznie niedopowiedziany – uczcie się cierpiący na słowotok. “Murek”, o pokonywaniu życiowych murów, trochę mi brakowało w tym utworze pointy. Obrazek poetycki i na pejzażyku koniec. Szkoda. 

 

Jacek KadisJacek Kadis - Kraśnik, artysta obdarzony mocnym głosem, z towarzyszeniem Michała Dzika , świetnego pianisty. Piosenka “Ślepiec”, Ładny poetycki tekst o poszukiwaniu człowieka, nie widzimy ludzi choć są blisko. “Ze światów dwóch”, Muzycznie trochę “Kaczmarski”, również o poszukiwaniu porozumienia miedzy ludźmi. Utwory moim zdaniem trochę przegadane w warstwie muzycznej i tekstowej, choć literacko i muzycznie mocne, ale jak to moim skromnym zdaniem u Jacka zachwiane proporcje, za dużo powtórzeń, które nic nowego nie wnoszą, mogło by być krócej, bez szkody dla utworu. 

Piotr SzauerPiotr Szauer - z Lubawy, kolega redakcyjny .”Tylko kilka chwil “ - Poetycka wizja człowieka zagubionego w rzeczywistości, o odnajdywaniu siebie tu jest i o przemijaniu. Cóż uroki egzystencji. “Nie płacz za mną “– piosenka o trudnej miłości, bez kompromisów i małych stacji na przeczekanie trudnych chwil. Wszystko to w otoczce pięknego słowa i interesującej muzyki. No, jury czeka ciężka praca. 

Darek Rubin z Biłgoraja – kawał barda i poety. Pięknie operuje metaforą, poetyckim skrótem, muzycznie też całkiem, całkiem. Wie o czym opowiada śpiewając z akompaniamentem gitary. Wszystko jest wyważone. Jak sam śpiewa “ ta piosenka jest o czymś… Czapki z głów. Wyróżnienie

Opublikowany: 2010-08-30 11:40:00
Strony: