szukaj  |   kontakt

Jacek Gutry - Szalona żonaDagmara Korona - PrzepadałamAndrzej Wawrzyniak - W małej kawiarni

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."


strona główna » relacje z imprez » rok 2009 » SFP Kraków 2009
45. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie - 12-18 X 2009
Warto było jechać do Krakowa - to krótkie zdanie, które w pełni streszcza kilka październikowych festiwalowych dni spędzonych z grupą wyjątkowych, a przede wszystkim utalentowanych ludzi, których tak trudno spotkać razem w jednym miejscu. Pięćdziesiąt jeden konkursowych prezentacji laureatów ponad trzydziestu literacko-muzycznych imprez kwalifikujących do finału 45. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie - to jedyna taka uczta w naszym kraju!
Piotr Szauer | 
StańczykLiczby te świadczą o tym, że niniejsza relacja ciągnąć mogłaby się w nieskończoność. Gdyby dodać do tego jeszcze listę koncertów towarzyszących tegorocznemu festiwalowi - niewielu z Was zapewne wytrwałoby do jej końca... Z uwagi więc na szanownego czytelnika spokój wewnętrzny i precyzję przekazu ograniczę się jedynie do wyróżnienia tych, którzy moje wrażliwe zmysły pobudzili...

Muszę podkreślić, że na SFP wybrałem się po raz pierwszy - przede wszystkim by przekonać się czy prawdziwe są wszystkie krytyczne opinie na temat tej imprezy, które zasłyszeć można w różnych częściach kraju. Sam należałem przecież do grupy osób ostro polemizujących z krakowskimi werdyktami, kształtem festiwalu i jego atmosferą - a raczej złą aurą, która roztacza się wokół hasła: Studencki Festiwal Piosenki. I dziś z entuzjazmem stwierdzam, że myliłem się w swych sądach! Choć kilka z nich podtrzymuję, o czym nie omieszkam wspomnieć...

Joanna Lewandowska-ZbudniewekDotarłem do Krakowa we wtorek 13 października - w przeddzień rozpoczęcia przesłuchań konkursowych. Program koncertów towarzyszących tegorocznemu festiwalowi był bardzo bogaty i różnorodny. Wprawdzie ominęły mnie poniedziałkowe recitale: Gabrysi Lenckiej, Mariusza „Ozia" Orzechowskiego oraz grupy „Iowa Super Soccer", ale już tego wieczoru do wyboru miałem trzy kolejne koncerty. Niestety nie udało mi się dotrzeć na recital „Zielony księżyc", w którym na scenie prezentowali się: poetka Grażyna Orlińska i pieśniarz Grzegorz Marchowski. To dlatego, że na innej scenie - im. St. Wyspiańskiego PWST występowały dwie panie: Joanna Lewandowska-Zbudniewek oraz Dominika Barabas. Pozwólcie, że skupię się w tym miejscu na recitalu laureatki nagrody głównej, nagrody im. Wojtka Bellona oraz nagrody dziennikarzy 44. Studenckiego Festiwalu Piosenki.

Dominika BarabasPrzeżyłem już kilka różnych od siebie recitali i konkursowych występów Dominiki. Specjalnie używam tu słowa: „przeżyłem". Bo każdy z nich pozostawiał we mnie rzadko spotykaną mieszankę emocji. Nie sposób je nawet opisać... Dominika jest zjawiskowa, niepowtarzalna! Z jednej strony - zamknięta w sobie, daleka. Z drugiej zaś - tak bardzo bliska i bezpośrednia w swych piosenkach. A przede wszystkim niezwykle precyzyjna w wyrażaniu myśli i uczuć. Pewna, przekonująca. Nie wspominając już o tym, że jak mało kto potrafi zaczarować słuchacza - nie tylko swoim głosem...

W Krakowie towarzyszył jej zespół w składzie: Kacper Gęsiarz (kontrabas), Jakub Blokesz (gitara, instrumenty perkusyjne), Jasiek Kusek (fortepian, gitara). Dominika po gitarę sięgnęła tylko raz - by zakończyć koncert moją ulubioną kołysanką: „Kobranocką". Utwór ten zamyka również jej debiutancką płytę „Cień" a opisywany tu recital był pierwszym promującym to wydawnictwo. Na kolejne - z uwagi na zbliżające się przyjście na świat jej córeczki - przyjdzie nam poczekać do przełomu lutego i marca 2010 r.
Opublikowany: 2009-12-08 16:10:00
Strony:
notka o autorze...
Piotr Szauer - śpiewający autor, dziennikarz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie. Więcej o autorze: www.szauer.blog.onet.pl
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 5,75
Komentarze
Autor*:
Treść*:
e-mail:
Proszę przepisać poniższy kod z obrazka*: